Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Fatalne wieści dla wynajmujących mieszkania. Skarbówka może zapukać do drzwi
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.07.2024 13:32

Fatalne wieści dla wynajmujących mieszkania. Skarbówka może zapukać do drzwi

Mężczyzna z dokumentami
Fot. Canva/SeventyFour, Getty Images

Krajowa Administracja Skarbowa zapowiedziała przeprowadzenie kontrole mieszkań, które wynajmowane są na doby na popularnych portalach.

Czy właściciele wspomnianych lokalów mają powody do obaw? Zdecydowanie tak według szacunków serwisu Prawo.pl aż 60% obiektów noclegowych z popularnych serwisów internetowych nie działa w pełni legalnie.

Czego dotyczy kontrola skarbówki?

Kontrola skarbówki dotyczy unijnej dyrektywy DAC7, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2024 roku. Wprowadza ona zmiany dla osób wynajmujących mieszkania, jak również sprzedających produkty za pośrednictwem popularnych portali aukcyjnych takich jak Allegro, OLX, czy Vinted.

– […] mechanizmy ograniczające szarą strefę w handlu internetowym i zapobiegające nadużyciom podatkowym poprzez skuteczniejszą identyfikację osób, które dokonują sprzedaży towarów lub świadczą elektronicznie usługi na dużą skalę bez formalnego zarejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej – podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Serwis Prawo.pl dodaje jednak, że unijna dyrektywa DAC7 obejmuje swoim zakresem również wynajem mieszkań na doby, zatem wszystkie serwisy typu Airbnb czy Booking.com.

Kontrola skarbówki 2.jpg
Fot. Canva/LightFieldStudios, Getty Images

Kontrola skarbówki uderzy w wynajmujących mieszkania

Zapowiedziane kontrole skarbówki uderzą w rynek mieszkaniowy. Urzędnicy sprawdzą, czy osoby wynajmujące mieszkania na doby odprowadzają podatek od przychodów.

Ma to na celu wyeliminowanie tzw. szarej strefy, która od lat rozrasta się w najmie krótkoterminowym. Wedle szacunków serwisu Prawo.pl aż 60% obiektów noclegowych z przeznaczeniem na najem krótkoterminowy nie działa do końca legalnie.

Ilość podejrzanych to czysty obłęd. KAS weryfikuje wszystkich?

Wedle ustaleń portalu Prawo.pl Krajowa Administracja Skarbowa zobowiązała się do przekazania fiskusowi danych o transakcjach najmu krótkoterminowego. Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?

Jak podaje Grzegorz Żurawski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego:

– Każda osoba prywatna zajmująca się wynajmem krótkoterminowym, która przynajmniej raz dokonała sprzedaży noclegu przez Airbnb czy Booking.com, znalazła się automatycznie w bazie fiskusa, jako osoba podejrzana o niepłacenie podatków właściwych dla takiej działalności – zaznacza.

Jeśli założenia portalu Prawo.pl okażą się prawdziwe, kontrole skarbówki wstrząsną rynkiem nieruchomości i z pewnością przyprawią sporo kłopotów właścicielom mieszkań.

Kontrola skarbówki 3.jpg
Fot. Canva/evrim ertik, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: