Genialny trik na wysiewanie marchewki bez przerzedzania. Rośnie jak na drożdżach
Marchewka to smaczny i chrupiący przysmak, jaki możemy jeść osobno, lub w sałatce, czy nawet w zupie. Chcąc mieć soczystą i prostą marchewkę, trzeba wiedzieć, w jaki sposób ją wysiewać i to bez przesadzania.
Dlaczego robi się przerywanie marchewki?
Ponieważ nasiona marchewki są malutkie i lekkie, warzywo to zasiewa się gęsto. Jednak przy jej wzroście czekać nas będzie przerzedzanie rośliny. Musimy to zrobić, bo inaczej marchewka będzie miała za mało miejsca na wzrost. Co za tym idzie, plony będą niewielkie, a marchewki małe, nieestetyczne i rozwidlone, a nawet powyginane. A przecież nie o to nam chodzi, zasiewając ją w ogrodzie.
Przerywanie jest żmudnym procesem, a do tego mało lubianym przez ogrodników. Dlatego istnieje sprytny sposób, aby go uniknąć.
Wysiew marchewki z pomocą skrobi
Na początku musimy przygotować trzylitrowy garnek, dwulitrową i plastikową butelkę, lejek, skrobię oraz nasiona marchewki. Następnie, do garnka wlewamy dwa litry wody i gotujemy. Później, dodajemy trzy pełne łyżki skrobi i mieszamy do momentu jej rozpuszczenia. Trwa to mniej więcej koło dwóch minut. Po tym czasie odstawiamy mieszankę do ostygnięcia i przelewamy do wcześniej przygotowanej butelki.
Na koniec dosypujemy nasiona z pomocą łyżki, lejka, lub stożka wykonanego z papieru . Zakręcamy butelkę i potrząsamy nią, aż nasiona rozprowadzą się równomiernie. Gdy wszystko mamy przygotowane, nie pozostaje nam nic innego jak zasiać marchewkę. Trzeba również stworzyć dwa rowki o głębokości 1 centymetra i w odległości 20 centymetrów od siebie.
Zanim zaczniemy wylewać nasiona do grządki, sprawdźmy, czy te na pewno się dobrze rozprowadziły. Jeśli tak, to zasiewamy marchewkę. Robimy to szybko, poruszając butelką. Dzięki temu rzadziej rozkładamy nasiona, są od siebie oddalone w odpowiedniej odległości i szybciej wykiełkują.
Kilka ciekawostek o marchewkach
Czy wiedzieliście, że:
- Marchewka prawdopodobnie pochodzi z Persji.
- Pierwotnie marchewki nie był pomarańczowe, a fioletowe. Pomarańczowa marchewka została wyhodowana w Holandii w XIV wieku.
- Marchewka może istnieć w innych odmianach kolorystycznych: czerwonym, białym, żółtym i czarnym.