Genialny wynalazek emeryta. Zastąpi fotowoltaikę?
Problem przetwórstwa tworzyw sztucznych i generowanych w tym procesie odpadów to jedna z najważniejszych kwestii związanych z ekologią oraz obszar, w którym wciąż poszukuje się nowych rozwiązań.
Ponowne wykorzystanie odpadów z plastiku to priorytetowa kwestia w działaniach podejmowanych w zakresie ochrony środowiska. Przełomowy wynalazek emeryta może kompletnie zrewolucjonizować oblicze recyklingu.
Emerytowany wynalazca taniej energii
Człowiek, który opracował przełomowy wynalazek, to Dan Caris, założyciel CarisMatic, inżynier, który może poszczycić się 40-letnią praktyką w zawodzie. Do działania w branży energetyki zainspirowały go osobiste doświadczenia.
Z problemem utylizacji odpadów zetknął się w momencie, gdy okazało się, że zużytych wkładów do drukarki nie może oddać do recyklingu. Podobnie jak wiele innych odpadów z tworzyw sztucznych, trafiły one na wysypisko.
Emeryt postanowił stworzyć urządzenie, które z jednej strony wykorzysta możliwości ropy naftowej i innych składników tworzyw sztucznych i pozwoli na wytworzenie energii , a z drugiej będzie charakteryzowało się niemal zerową emisyjnością . Jak mu się to udało?
Niezwykły wynalazek genialnego inżyniera
Przełomowym wynalazkiem, za którym stoi Dan Caris, jest niepozorne urządzenie nie większe od pudełka na buty. To generator zasilany odpadami z tworzyw sztucznych , takimi jak plastikowe butelki, reklamówki czy inne śmieci .
Plastik zostaje sproszkowany i podgrzany do wysokiej temperatury, a powstała w procesie para napędza turbinę generującą prąd , wzorowaną na projekcie genialnego Nicoli Tesli.
Istotne znaczenie w procesie odgrywa również zjawisko pochłaniania dwutlenku węgla , dzięki któremu możliwe jest niemal całkowite ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
Czy ten wynalazek zrewolucjonizuje energetykę?
Generator wynaleziony przez Dana Carisa mógłby produkować energię elektryczną na potrzeby zasilania nocnego oświetlenia domowego bądź też ładowania akumulatorów w samochodach. Mówi się także o przemysłowych zastosowaniach tego innowacyjnego projektu.
Na zastosowanie tego wynalazku na większą skalę trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Obecnie prace nad projektem trwają, a przełomowy wynalazek wciąż jest udoskonalany. Czas pokaże, czy możliwość generowania prądu z odpadów pochodzących z tworzyw sztucznych to przyszłość nowoczesnej energetyki i czy niepozorne generatory zastąpią instalacje fotowoltaiczne. I najważniejsze - jak to wpłynie na nasze finanse ?
Zobacz także:
- Możesz dostać od państwa pomoc w wymianie dachu. Polaków wspomaga ten program
- KRRiT ogłosiła. Będą nowe kanały w telewizji
- Piotr Zieliński żyje z żoną Laurą w luksusie i bogactwie. Na jaw wyszło jak mieszka