Hortensja ogrodowa zmarzła? Tylko tak ją uratujesz
Hortensje podbiły serca ogrodników. Roślina obficie i długo kwitnie, wytwarzając rozłożyste kwiatostany. Jest wieloletnia, jednak wymaga szczególnej troski, szczególnie w obliczu fali przymrozków.
Otoczona odpowiednią opieką hortensja spokojnie przezimuje w ogrodzie, jednak wymaga kilku zabiegów, by przywrócić ją do życia, zwłaszcza jeśli jej gałązki przemarzną.
Jak zadbać o hortensję na wiosnę?
Wiosna to ważny czas w kalendarzu każdego ogrodnika. Wiele uwagi wymagają w tym czasie także kwitnące krzewy wieloletnie, które po zimie należy odmłodzić. Jeśli odpowiednio zadbamy o hortensję, istnieje szansa, że jeszcze tego samego roku zakwitnie.
Trzeba bowiem pamiętać, że ten krzew wypuszcza kwiaty na pędach pochodzących z zeszłego roku, dlatego po zimie należy im się dokładnie przyjrzeć, by zdecydować o ich ewentualnym przycięciu.
Przycinanie pędów to podstawowy zabieg pielęgnacyjny w przypadku hortensji. Dzięki temu możemy pobudzić roślinę do wzrostu i kwitnienia, zapewniając jej więcej światła. Jak to zrobić?
Jak przycinać hortensję?
W pierwszej kolejności pozbywamy się zeszłorocznych kwiatostanów i starych, kilkuletnich pędów, które już nie wypuszczają liści i kwiatów. Zostawiamy jedynie młode pędy. Dzięki temu odmładzającemu zabiegowi hortensja zakwitnie, ale dopiero w kolejnym roku.
Po drugie należy sprawdzić, które pędy przemarzły i do jakiego stopnia. W tym celu wykonujemy drobne nacięcia na gałązkach, zaczynając od góry. Gdy natrafimy na zdrową tkankę w kolorze zielonym, to takie pędy możemy zostawić.
Wierzchołki pędów przycinamy do wysokości, na której roślina zawiązuje pąki. Stare i uszkodzone pędy możemy ściąć aż do ziemi. Nawet jeśli całą część naziemną rośliny trzeba usunąć, istnieje szansa, że hortensja odbije i wypuści nowe pędy z korzeni.
Tak sprawisz, że hortensja pięknie zakwitnie
Hortensję należy sadzić przy budynku, koniecznie od strony północnej, w takiej ziemi, jaka jest w ogrodzie. Ciepło pobliskiego muru złagodzi gwałtowne zmiany temperatur i pomoże roślinie przezimować.
Na przyszłość warto przygotować hortensje na nadejście zimy i osłonić je parawanem wykonanym z włókniny. Jeśli będziemy pamiętać o wiosennym przycinaniu hortensji, odwdzięczą się one przepięknymi kwiatami w sezonie.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Zielone pogotowie” na YouTube
Zobacz także:
- Za czasów PRL ogrody były ich pełne. Odurzały zapachem i wyglądem
- Nie wyrzucaj, to cenny nawóz, środek na szkodniki i odkwaszacz. W ogrodzie jest nieoceniony
- Owijają drzewo i nie mają robaczywych śliwek. Trick działa cuda