Kwiaty
pixabay.com/congerdesign (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 14 Lutego 2021

Zastosuj hydrożel, aby rzadziej podlewać kwiaty

Podlewanie kwiatów, szczególnie jeśli mamy ich dużo, potrafi być niezwykle żmudną czynnością. Mamy jednak dobrą wiadomość - da się je znacznie ograniczyć! Wystarczy dosypać do ziemi trochę granulek hydrożelu. Jak to działa?

Miłośnicy ogrodów i roślin doniczkowych doskonale wiedzą, jak wiele czasu potrafi zająć podlewanie. Każda roślina ma różne potrzeby, a jeśli mamy ich dużo, czas na dostarczanie im wody wydłuża się do granic możliwości.

Dochodzi również problem wyjazdów - wybierając się na wakacje martwimy się, jak nasza zieleń sobie poradzi. Na szczęście istnieje na to prosty sposób, który jest tani, skuteczny i naprawdę działa!

Hydrożel genialnie zatrzymuje wodę w roślinach

Hydrożel występuje w formie niewielkich polimerowych kulek. Ich działanie polega na pochłanianiu wody, którą podlewamy rośliny, lub deszczówki. Magazynują płyn, a następnie oddają go do korzeni.

Ogromnym plusem jest to, że nie rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu potrafią przetrwać i zachować swoje właściwości nawet przez 5 lat! Jeśli w ziemi pojawia się nadmiar wody, hydrożel ją absorbuje i powiększa objętość kuleczek. Gdy natomiast następuje susza, woda zostaje oddana roślinom, a granulki kurczą się.

Anna Lewandowska pokazała zimowy ogródAnna Lewandowska pokazała zimowy ogródCzytaj dalej

Niezwykłą cechą tego środka jest fakt, że potrafią pochłonąć nawet kilkaset razy więcej płynu, niż wynosi ich ciężar!

Hydrożel ma mnóstwo zalet - rośliny ci podziękują

Hydrożel dzięki swoim właściwościom ma holistyczne działanie na rośliny. Istnieje szereg zalet, które prezentuje ten środek! Oprócz magazynowania wody w korzeniach ogranicza również jej nadmierne parowanie.

Ma znakomity wpływ na glebę, ponieważ wspaniale ją napowietrza i spulchnia. Rośliny dzięki zaspokojeniu najważniejszych potrzeb rosną znacznie szybciej. Ma na to wpływ także zatrzymywanie wartościowych składników pokarmowych, które dostarczamy im w nawozach.

Jak najlepiej stosować hydrożel?

Zwykle ten środek stosuje się w proporcji kilka, kilkanaście gramów hydrożelu na 10 litrów ziemi, ale oczywiście dokładne dawkowanie znajdziecie na opakowaniu. Mieszamy substancję z podłożem, a następnie obficie podlewamy.

Pamiętaj, aby nie posypywać górnej warstwy podłoża - hydrożel musi znajdować się w okolicy korzeni, inaczej nie spełnia swojej funkcji. Granulki doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Hydrożel nie jest toksyczny i nie ma negatywnego wpływu na zieleń.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News