DomekIOgrodek.pl
Kwiaty

pixabay.com/congerdesign (CC0 Domena publiczna)

Zastosuj hydrożel, aby rzadziej podlewać kwiaty

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Podlewanie kwiatów, szczególnie jeśli mamy ich dużo, potrafi być niezwykle żmudną czynnością. Mamy jednak dobrą wiadomość - da się je znacznie ograniczyć! Wystarczy dosypać do ziemi trochę granulek hydrożelu. Jak to działa?

Miłośnicy ogrodów i roślin doniczkowych doskonale wiedzą, jak wiele czasu potrafi zająć podlewanie. Każda roślina ma różne potrzeby, a jeśli mamy ich dużo, czas na dostarczanie im wody wydłuża się do granic możliwości. 

Dochodzi również problem wyjazdów - wybierając się na wakacje martwimy się, jak nasza zieleń sobie poradzi. Na szczęście istnieje na to prosty sposób, który jest tani, skuteczny i naprawdę działa!

Hydrożel genialnie zatrzymuje wodę w roślinach

Hydrożel występuje w formie niewielkich polimerowych kulek. Ich działanie polega na pochłanianiu wody, którą podlewamy rośliny, lub deszczówki. Magazynują płyn, a następnie oddają go do korzeni.

Ogromnym plusem jest to, że nie rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu potrafią przetrwać i zachować swoje właściwości nawet przez 5 lat! Jeśli w ziemi pojawia się nadmiar wody, hydrożel ją absorbuje i powiększa objętość kuleczek. Gdy natomiast następuje susza, woda zostaje oddana roślinom, a granulki kurczą się.

Niezwykłą cechą tego środka jest fakt, że potrafią pochłonąć nawet kilkaset razy więcej płynu, niż wynosi ich ciężar!

Hydrożel ma mnóstwo zalet - rośliny ci podziękują

Hydrożel dzięki swoim właściwościom ma holistyczne działanie na rośliny. Istnieje szereg zalet, które prezentuje ten środek! Oprócz magazynowania wody w korzeniach ogranicza również jej nadmierne parowanie.

Ma znakomity wpływ na glebę, ponieważ wspaniale ją napowietrza i spulchnia. Rośliny dzięki zaspokojeniu najważniejszych potrzeb rosną znacznie szybciej. Ma na to wpływ także zatrzymywanie wartościowych składników pokarmowych, które dostarczamy im w nawozach.

Jak najlepiej stosować hydrożel?

Zwykle ten środek stosuje się w proporcji kilka, kilkanaście gramów hydrożelu na 10 litrów ziemi, ale oczywiście dokładne dawkowanie znajdziecie na opakowaniu. Mieszamy substancję z podłożem, a następnie obficie podlewamy.

Pamiętaj, aby nie posypywać górnej warstwy podłoża - hydrożel musi znajdować się w okolicy korzeni, inaczej nie spełnia swojej funkcji. Granulki doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Hydrożel nie jest toksyczny i nie ma negatywnego wpływu na zieleń.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Genialny sposób na oblodzony chodnik, psy będą szczęśliwe

  • Dodaj pieprz do prania, a stanie się coś niesamowitego

  • Mieszka w tragicznych warunkach, Straż apeluje

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >