DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Idziesz do lasu? Uważaj! Całe województwo dostało alert, zacznie się dzisiaj
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 23.09.2023 11:36

Idziesz do lasu? Uważaj! Całe województwo dostało alert, zacznie się dzisiaj

alert rcb
canva/ands456, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze

Mieszkańcy województwa małopolskiego muszą uważać w czasie spacerów. Otrzymali alert RCB. W lasach i na łąkach pojawią się jasno-zielone kostki o mocnym zapachu zgniłej ryby. Kostki mogą kusić zwierzęta domowe. Co to takiego?

Kosteczki będą zrzucane z samolotów w okolicznych lasach już dzisiaj. Natomiast w parkach zostaną rozłożone ręcznie. To szczepionka na wściekliznę przeznaczona dla lisów. Poniżej wyjaśniamy więcej.

Akcja szczepienia lisów. Nie spuszczaj psa ze smyczy

Alert RCB, który trafił do mieszkańców województwa małopolskiego, dotyczyły kolejnej już akcji szczepienia lisów. W lasach 23 września zarzucone zostaną tabletki przeciw wściekliźnie. Mają intensywny zapach, którym mogą interesować się zwierzęta domowe.

Polska służba weterynaryjna szacuje, że od 2010 roku akcja szczepienia lisów przyniosła satysfakcjonujące efekty. Już po roku liczba zarażonych osobników spadła z 118 do 60. Alert RCB dotyczy między innymi właścicieli zwierząt domowych.

Właściciele psów przez najbliższe 14 dni nie powinni spuszczać czworonogów ze smyczy. Dobrze, jeśli zwierzęta będą miały kaganiec. Alert RCB skierowany jest nie tylko do osób, które mają zwierzęta. Uważać muszą też pozostali mieszkańcy województwa małopolskiego.

Projekt bez nazwy (9).jpg
Canva / vvvita, Getty Images Pro

Czy tabletki ze szczepionką dla lisów są groźne?

Alert RCB skierowany jest też do pozostałych mieszkańców. Tabletek nie należy dotykać i podnosić z ziemi. Szczepionki pojawią się nie tylko w lasach i na łąkach. Spotkamy się z nimi również w parkach.

- Uwaga! W dni 23.09-3.10 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! - tak brzmi treść alertu RCB, który otrzymali mieszkańcy województwa małopolskiego.

Tabletki nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Weterynarze przypominają, że lisy mają naprawdę dobry węch i są w stanie wyczuć tabletki nawet z kilkuset metrów. Dlaczego nie powinniśmy ich dotykać?

Nie dotykaj tabletek ze szczepionką

Po dotknięciu przez nas tabletek ze szczepionką przeciw wściekliźnie lisy przestaną się nią interesować. Zostanie na nich nasz zapach, a zwierzęta ich nie zjedzą. Właśnie dlatego tak ważnej jest unikanie kontaktu z zielonymi kapsułkami.

Podobny alert dostali niedawno mieszkańcy Mazowsza. 

Zobacz także: