Skalniak
pixabay.com/ZbigniewB (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 23 Stycznia 2021

Które iglaki wybrać na skalniak?

Podczas wybierania iglaków na skalniak w ogródku, trzeba go bardzo porządnie rozplanować, aby wyglądał atrakcyjnie. Nie wszystkie rośliny się nadadzą - niektóre iglaki za bardzo się rozrastają. Dzisiaj pomagamy wybrać te, które idealnie się sprawdzą!

Iglaki to znakomity wybór na skalniak. Dobrze odnajdują się wśród kamieni, dodają też całej kompozycji dużo naturalności. Musimy jednak wziąć pod uwagę, w jaki sposób je rozmieścić. Podpowiadamy, które iglaki nadadzą się najlepiej!

Iglaki karłowate

Te rośliny świetnie dogadają się z bylinami na skalniaku - szczególnie te kulistych formach. Są bardzo ładnym tłem dla kwitnących pędów i kwiatów. Iglaki karłowate mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości, dlatego warto wybrać je na nieco większy skalniak.

Dobrze sprawdzi się jodła balsamiczna Picolo, która osiągnie maksymalnie pół metra wysokości. Wydziela przyjemną woń i ma ciemnozielony kolor, z którym kontrastują nowe jaskrawe przyrosty.

Jeszcze niższym iglakiem karłowatym jest sosna górska nazywana Mini Mopsem. Osiąga jedynie 30 cm wysokości. Ma finezyjnie wyginające się pędy, co sprawia, że wygląda bardzo dekoracyjnie. Dzięki niewielkim wymaganiom glebowym znakomicie sprawdzi się na skalniaku.

Wyciekły zdjęcia pilnie strzeżonej rezydencji Władimira Putina. Jest warta 5 miliardów złotych, luksusy są niewyobrażalneWyciekły zdjęcia pilnie strzeżonej rezydencji Władimira Putina. Jest warta 5 miliardów złotych, luksusy są niewyobrażalneCzytaj dalej

Miniaturowe iglaki

Takie miniaturowe rośliny są wyjątkowe, ponieważ odwzorowują drzewa i krzewy, tylko w mniejszej skali. Pamiętaj, aby wybierać te, które mają mniej niż pół metra wysokości. Świetnie sprawdzają się w towarzystwie bodziszek, kocimiętek albo żurawków.

Cudownym iglakiem jest miniaturka świerka białego Daisy's White, która nadaje się do słonecznych i znajdujących się w półcieniu stanowisk. Polecamy również odmianę jałowca łuskowego. Jego igły są podczas wzrostu bladozielone, a następnie stają się szaro-niebieskie.

Płożące i niskie iglaki

Jeśli zasadzisz płożącego iglaka na szczycie skalniaka, uzyskasz piękny efekt, ponieważ pędy rozłożą się po niższych piętrach. Spomiędzy zaś zaczną wychodzić małe roślinki. Skomponuj tego iglaka z bylinami kwitnącymi.

Wybierz jałowce dekoracyjne albo cis pospolity Aurea Hoseri. Ma on dość duże wymagania w kwestii pielęgnacji, dlatego polecamy go doświadczonym ogrodnikom.

Źródło: fajnyogrod.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News