DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Ile kosztują domowe powidła? Sprawdzamy, czy swojskie wyroby rzeczywiście są tańsze
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.09.2023 09:51

Ile kosztują domowe powidła? Sprawdzamy, czy swojskie wyroby rzeczywiście są tańsze

Powidła
Canva/joannatkaczuk, Getty Images Pro

Kto kiedykolwiek próbował samodzielnie stworzyć własne przetwory, wie, ile pracy należy w to włożyć. Wielu z nas po pierwszych próbach stwierdzili, że jest to ich pierwszy i ostatni raz z domowymi powidłami.

Nic w tym dziwnego. Stworzenie domowych powideł zajmuje ogrom czasu. Czy jednak ma to sens? Czy poza smakiem można tez nieco zaoszczędzić na przetworach? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

Ile kosztują domowe powidła?

Jeśli śledzicie aktualne ceny owoców i warzyw, zapewne przeszło Wam przez myśl, że koniec lata to idealny moment na zakup produktów na przetwory. W końcu domowe powidła smakują o niebo lepiej niż ich sklepowe odpowiedniki.

Niestety to co dobre musi kosztować. Chociaż cena stworzenia powideł może nie jest zbyt wygórowana, ogrom czasu, jaki musimy poświecić na przygotowanie domowych kompotów, dżemów, czy powideł, zniechęca wiele osób.

Panuje przekonanie, że domowe powidła są o wiele tańsze, niż ich sklepowe odpowiedniki. Czy ta jest w istocie? Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, czy obiegowe poglądy mają swoje pokrycie w rzeczywistości.

Domowe powidła.jpg
Canva/pixelshot

Domowe powidła, a cena sklepowych odpowiedników

Zacznijmy od podstaw. Domowe powidła zawierają znacznie więcej owoców niż sklepowe odpowiedniki. Domowa konfitura może być wykonana w 100% z owoców, za to sklepowa często zawiera jedynie 50% owoców.

Znaleźliśmy ciekawe wyliczenie, które obrazuje, ile tak naprawdę można zaoszczędzić na przetworach, jeśli wykonamy je samodzielnie, zamiast kupować sklepowe odpowiedniki. Wyliczenie to zostało oparte na domowych piklach. 

W raporcie zamieszczonym na portalu superbiz.se założono, że 1kg ogórków kosztuje około 5 zł, a w hurcie można je dostać nawet za 2,5 zł. Przyjęto, że:

  • 5 kg ogórków (2,50 zł / kg) - 12,50 zł,
  • 6 łyżek soli (1,55 zł / kg) - 0,16 zł,
  • 2 szklanki octu (3,30 zł / l) - 1,65 zł,
  • 2 szklanki cukru (3,50 zł / kg) - 1,56 zł,
  • 2 główki czosnku (1,50 zł / gł.) - 3 zł,
  • 3 łyżeczki chili (1,30 zł / 15 g) - 1,50 zł
  • 240 ml oleju (12 zł / l) - 3 zł
  • 6 słoików o pojemności 750 ml z odzysku - 0 zł
  • 6 pokrywek do słoików z odzysku - 0 zł
  • Koszt składników wyniesie: 23,37 zł.

Ile zaoszczędzimy na domowych powidłach?

Z powyższych wyliczeń wynika, iż 1 słoik domowych pikli będzie kosztował nas Okło 3,90 zł. Z kolei sklepowe odpowiedniki kupimy za 7 zł. Wynika z tego, że oszczędzamy niemalże połowę, wykonując domowe przetwory samodzielnie.

Wyliczenia te możemy oczywiście przełożyć na dowolne konfitury, dżemy, czy inne przetwory. Jeśli jednak doliczymy do ceny domowych przetworów koszty słoików i dekli, sytuacja ta nie wygląda już tak ciekawie. Za 6 słoików o pojemności 750 ml zapłacimy około 16,5 zł. Cena dekli to dodatkowe 3-10 zł za kilka sztuk.

Wynika z tego, że jeśli posiadamy słoiki w domu, wówczas wykonanie domowych powideł może być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Niestety, jeśli takowych nie posiadamy, wówczas możemy nawet dopłacić do interesu.

Powidła domowe.jpg
Canva/Sarsmis, Getty Images
Polecane