DomekIOgrodek.pl
ogródek

pixinio.com/Novosadjanka (CC0 Domena publiczna)

Irga pochłania o 20% więcej zanieczyszczeń

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Problem zanieczyszczeń jest szczególnie palący dla osób, które mieszkają przy ruchliwych drogach. Koniecznością powinno być wtedy posiadanie roślin, które oczyszczają powietrze, które oddychamy. W takim przypadku warto z

Posiadanie roślin, które oczyszczają niezwykle zanieczyszczone w naszym kraju powietrze, to w tym momencie prawie konieczność. Jeśli posiadamy mieszkanie, to naprawdę warto wyposażyć je w kilka roślin doniczkowych.

Podobnie rzecz ma się w przypadku ogrodu - jeśli nasz dom znajduje się przy ruchliwej drodze lub miejscu, w którym powietrze jest silnie zanieczyszczone, to pomyślmy o zasadzeniu odpowiednich zielonych egzemplarzy. Okazuje się, że genialnie nada się do tego... irga!

To krzew z rodziny różowatych. Przeważnie nie są to rośliny wymagające, dlatego spokojnie nadadzą się nawet dla mało wprawnego ogrodnika!

Irga. Naukowcy potwierdzają jej niesamowite działanie

Eksperci z Royal Horticultural Society (RHS) zbadali tę roślinę dogłębnie. Dzięki temu mogli udowodnić, że irga wyjątkowo skutecznie sprawdza się w pochłanianiu cząstek spalin drogowych niż podobne rośliny.

Naukowcy odkryli, że gęsty żywopłot z irgi był w stanie w ciągu jednego tygodnia usunąć taką ilość zanieczyszczeń, która została wyprodukowana przez auto na 500-kilometrowej trasie.

Irga idealna dla osób mieszkających obok ruchliwych miejsc

Dr Tijana Blanusa rekomenduje zasadzenie irgi zarówno w przydomowych ogródkach, jak i wzdłuż dróg, po których jeździ znaczna ilość samochodów.

Warto pamiętać, że różnorodność również jest bardzo ważna, nie poprzestańmy  więc na jednym typie. Mieszajmy irgę z innymi rodzajami roślin. Taka mieszanka świetnie zniweluje zanieczyszczenia i hałas.

- Nieustannie identyfikujemy nowe „superrośliny” o wyjątkowych właściwościach, które w połączeniu z innymi roślinami, zapewniają jeszcze większe korzyści. Odkryliśmy na przykład, że bluszcz doskonale nadaje się do chłodzenia budynków - powiedział na łamach portalu Daily Mail prof. Alistair Griffiths, dyrektor ds. nauki w Royal Horticultural Society.

Te badania są wyjątkowo ważne właśnie z racji tego, że pomogą nam w efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni miejskich i prywatnych działek. Może się to w przyszłośći przyczynić do zmniejszenia szkodliwości powietrza, którym oddychamy.

Źródło: interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Zatyczka od oleju ma bardzo przydatną funkcję

  • Właściwości „języków teściowej”

  • Płacili kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania, znamy przyczynę

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >