ogródek
pixinio.com/Novosadjanka (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 27 Lutego 2021

Irga pochłania o 20% więcej zanieczyszczeń

Problem zanieczyszczeń jest szczególnie palący dla osób, które mieszkają przy ruchliwych drogach. Koniecznością powinno być wtedy posiadanie roślin, które oczyszczają powietrze, które oddychamy. W takim przypadku warto zasadzić... irgę! Zbiera ona o 20 procent więcej zanieczyszczeń niż podobne krzewy.

Posiadanie roślin, które oczyszczają niezwykle zanieczyszczone w naszym kraju powietrze, to w tym momencie prawie konieczność. Jeśli posiadamy mieszkanie, to naprawdę warto wyposażyć je w kilka roślin doniczkowych.

Podobnie rzecz ma się w przypadku ogrodu - jeśli nasz dom znajduje się przy ruchliwej drodze lub miejscu, w którym powietrze jest silnie zanieczyszczone, to pomyślmy o zasadzeniu odpowiednich zielonych egzemplarzy. Okazuje się, że genialnie nada się do tego... irga!

To krzew z rodziny różowatych. Przeważnie nie są to rośliny wymagające, dlatego spokojnie nadadzą się nawet dla mało wprawnego ogrodnika!

Irga. Naukowcy potwierdzają jej niesamowite działanie

Eksperci z Royal Horticultural Society (RHS) zbadali tę roślinę dogłębnie. Dzięki temu mogli udowodnić, że irga wyjątkowo skutecznie sprawdza się w pochłanianiu cząstek spalin drogowych niż podobne rośliny.

Naukowcy odkryli, że gęsty żywopłot z irgi był w stanie w ciągu jednego tygodnia usunąć taką ilość zanieczyszczeń, która została wyprodukowana przez auto na 500-kilometrowej trasie.

Kobieta znalazła czarne kulki w ogrodzieKobieta znalazła czarne kulki w ogrodzieCzytaj dalej

Irga idealna dla osób mieszkających obok ruchliwych miejsc

Dr Tijana Blanusa rekomenduje zasadzenie irgi zarówno w przydomowych ogródkach, jak i wzdłuż dróg, po których jeździ znaczna ilość samochodów.

Warto pamiętać, że różnorodność również jest bardzo ważna, nie poprzestańmy więc na jednym typie. Mieszajmy irgę z innymi rodzajami roślin. Taka mieszanka świetnie zniweluje zanieczyszczenia i hałas.

- Nieustannie identyfikujemy nowe „superrośliny” o wyjątkowych właściwościach, które w połączeniu z innymi roślinami, zapewniają jeszcze większe korzyści. Odkryliśmy na przykład, że bluszcz doskonale nadaje się do chłodzenia budynków - powiedział na łamach portalu Daily Mail prof. Alistair Griffiths, dyrektor ds. nauki w Royal Horticultural Society.

Te badania są wyjątkowo ważne właśnie z racji tego, że pomogą nam w efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni miejskich i prywatnych działek. Może się to w przyszłośći przyczynić do zmniejszenia szkodliwości powietrza, którym oddychamy.

Źródło: interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News