Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Te rośliny rosną bardzo szybko. W mig odmienią działkę lub ogród
Paulina Korzec
Paulina Korzec 21.06.2024 11:44

Te rośliny rosną bardzo szybko. W mig odmienią działkę lub ogród

Kwiaty
Fot. Canva/galina ermolaeva, Canva/Michel VIARD

Przy wyborze roślin do ogrodu kierujemy się różnymi kryteriami. Niekiedy zależy nam na różnokolorowych kwiatach, innym razem na stworzeniu zwartego żywopłotu, a czasem chcemy po prostu, by posesja szybko pokryła się bujną zielenią.

Kupując rośliny, musimy uwzględnić nie tylko ich potrzeby i wymagania co do gleby czy pielęgnacji. Zwróćmy także uwagę na tempo ich wzrostu. Które gatunki należą do wyjątkowo szybko rosnących?

Szybko zapełnisz swój ogród

Szybko rosnące rośliny to niezawodny sposób na zagospodarowanie pustej działki w krótkim czasie. To też dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy szybko osłonić się od sąsiadów lub czekamy aż urosną posadzone na posesji drzewa i krzewy.

W sklepach mamy oczywiście “gotowe”, dorodne krzewy i dojrzałe drzewka, jednak za te trzeba sporo zapłacić. Tańszym rozwiązaniem jest zakup młodych sadzonek roślin, które urosną szybko i sprawią, że ogród będzie kipiał zielenią.

Z pomocą przychodzą szybko rosnące pnącza, byliny i rośliny jednoroczne, a także bardziej okazałe krzewy i drzewka, które w szybkim czasie ukorzenią się i pięknie rozrosną.

Drzewa, które urosną najszybciej

Jeśli zależy nam na obsadzeniu działki drzewami, ale nie chcemy zbyt długo czekać na efekty, warto zdecydować się na odmiany szybko rosnące. Należą do nich powszechnie spotykane brzozy, topole i wierzby, a także nieco mniej znane ajlanty, czyli bożodrzewa oraz oliwniki. Do naszego ogrodu może też trafić akacja, dąb czerwony, czy jesion.

Jeśli zaś chodzi o drzewa iglaste, to najszybszym tempem wzrostu może pochwalić się niezwykle popularna tuja, świerk, sosna oraz modrzew, a także daglezja zielona i okazała metasekwoja chińska.

Krzewy, które urosną w mgnieniu oka

Szybciej niż okazałe drzewa urosną krzewy, które mogą stanowić osłonę posesji i tworzyć żywopłoty lub też zdobić ogród, pięknie kwitnąc. Kwiatami szybko uraczy nas krzewuszka, forsycja, a także jaśminowiec i dzika róża oraz niezwykle dekoracyjna budleja Dawida.

Na żywopłot najlepiej nada się szybko rosnący ligustr oraz irga. Możemy się także zdecydować na pęcherznicę kalinolistną, a także na dereń lub tawlinę. Niektóre z tych Krzewów nie tylko błyskawiczne się rozrosną, ale też pozostaną zielone przez większą część roku.

Tymi roślinami szybko zapełnisz ogród

Rekordzistami pod względem szybkiego rozrostu są pnącza, które doskonale nadają się na ogrodzenia i ściany budynków. Bluszcz pospolity, rdestówka i winobluszcz szybko zazielenią ogród, a glicynia, powojnik i hortensja pnąca ozdobią go kwiatami.

Pięknymi kwiatami możemy cieszyć się bez zbędnej zwłoki, decydując się na byliny i rośliny jednoroczne. Do szybko rosnących bylin wysokich zaliczamy niektóre astry, naparstnice, ostróżki, a także słoneczniki. Niedługo poczekamy także na urocze kosmosy czy dalie.

Zobacz także: