Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej? Szkodnik nigdy więcej nie pojawi się w Twoim ogrodzie
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.05.2023 14:46

Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej? Szkodnik nigdy więcej nie pojawi się w Twoim ogrodzie

stonka ziemniamaczana
canva/IvanMArianovic, canva/urosmm

Stonka ziemniaczana jest niezwykle żarłocznym owadem, który atakuje przede wszystkim ziemniaki. Nie pogardzi jednak i sąsiednimi roślinami. Ze stonką poradzisz sobie błyskawicznie bez żadnej chemii. Wystarczy, że zastosujesz w pełni ekologiczny oprysk z wrotyczu. Stonka nie ma szans. 

Stonka ziemniaczana może zniszczyć całą uprawę

Stonka ziemniaczana pojawia się już na przełomie wiosny i lata, kiedy temperatura na zewnątrz się stabilizuje i wynosi powyżej 18 stopni. Prawdziwa inwazja szkodników czeka nas jednak pod koniec lipca. Wtedy na nasze zbiory powinniśmy szczególnie uważać.

Dorosłe osobniki stonki ziemniaczanej niszczą ziemniaki i inne rośliny. Najbardziej żarłoczne są jednak larwy owadów. Zjedzą dosłownie wszystko, co tylko spotkają na swojej drodze. Stonka rozmnaża się błyskawicznie, dlatego jeśli zauważysz nawet kilka owadów na grządce, lepiej działaj od razu.

Wiele osób traktuje stonki ziemniaczane toksycznymi opryskami. Substancje te są jednak szkodliwe nie tylko dla owadów, ale również dla samych roślin i naszego zdrowia. Równie skuteczne a przede wszystkim całkowicie bezpieczne są organiczne środki. Działają nie tylko na stonkę, ale i na inne szkodniki. Zapomnisz o owadach nich raz na zawsze.

To nie Romanowska miała zastąpić Dowbor. Miszczak chciał inaczej Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony

Wyciąg z wrotyczu na stonkę i inne szkodniki

Wrotycz pospolity jest rośliną, którą znajdziesz na łąkach, polanach i przy drogach. Ma charakterystyczne, żółte kwiaty i rośnie w dużych skupiskach. Do przygotowania oprysku z tej rośliny potrzebujesz 300 g świeżo zerwanego ziela i wody.

300 g posiekanego wrotyczu zalej 10 l wody. Wymieszaj i odstaw w ciepłe, ale zacienione miejsce na dobę. Następnie roztwór rozcieńcz w proporcji 1:2 z wodą i wykonaj oprysk po całych sadzonkach. 

Ziemniaki pryskaj co 2 dni do uzyskania pożądanego efektu. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko stonek, ale i mszyc, owocówek, bielika kapustnika i innych szkodników, które niszczą Twoje uprawy.

Wrotycz.jpg
canva/GratySanna

Jak jeszcze pozbyć się stonki?

Inwazję stonek możesz zatrzymać także dzięki gnojówce z pokrzywy. Wystarczy, że 1 kg świeżo ściętych łodyg i liści zalejesz 10 l wody i odstawisz w ciepłe miejsce na kilka dni. Po fermentacji gnojówkę przecedź i rozcieńcz z wodą w proporcjach 1:10, a następnie wykonaj oprysk po całych roślinach.

Równie dobrze działa mączka bazaltowa. To nic innego, jak zmielone skały bazaltowe. Produkt kupisz w każdym sklepie ogrodniczym, jest w pełni naturalny. Mączką rozpyl na ziemniakach w ilości 1,5 kg na 100 m 2 zbiorów. Produkt dodatkowo wzmacnia rośliny.

Jak widzisz, stonkę ziemniaczaną można wytępić całkowicie bez użycia chemicznych środków, które nie są obojętne zarówno dla roślin, jak i dla nas. Ekologiczne metody są równie skuteczne, a w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i kondycji upraw.