Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak prać pokrowiec na materac? 1 błąd i będzie do wyrzucenia
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.02.2024 01:22

Jak prać pokrowiec na materac? 1 błąd i będzie do wyrzucenia

Jak prać pokrowiec na materac
Shutter/VGstockstudio

Jak często pierzecie pokrowce na materac? Wielu z nas w ogóle tego nie robi, popełniając ogromny błąd. Wiedza, jak prać pokrowiec na materac, pozwoli wam nie tylko zadbać o higieniczne warunki w sypialni, ale również znacznie podniesie jej estetykę.

Dlaczego warto wiedzieć, jak prać pokrowiec na materac? Dzięki temu znacząco zadbacie o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Redukcja nieprzyjemnego zapachu, mikroorganizmów, czy roztoczy, namnażających się w waszych materacach gwarantuje wam nie tylko bardziej spokojny, ale i zdrowszy sen.

Czy każdy pokrowiec z materaca można wyprać?

Jeśli wiecie, jak prać pokrowiec na materac, większość z nich możecie wyprać bezpiecznie. Wytwarzane są one z różnorodnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Przed przystąpieniem do ich prania warto zerknąć na zalecenia producenta z metki.

Mimo to większość pokrowców na materac można bezpiecznie wyprać, jeśli te tylko zmieszczą się w bębnie pralki. Jeśli wasze pokrowce nadają się do takiego typu prania, zaleca się stosowanie wyłącznie delikatnych detergentów, najlepiej przeznaczonych do białego prania.

Nie poleca się dodatkowego stosowania środków zmiękczających, gdyż mogą one naruszyć właściwości pokrowca. Istotne jest także dobranie odpowiedniej temperatury. Tę należy dostosować do zaleceń producenta i pod żadnym pozorem nie przekraczać jej. Standardowo jednak temperatura prania pokrowców na materace waha się między 30-60 stopni Celsjusza.

Jak prać pokrowiec na materac 2.jpg
Canva/FotoHelin, FotoHelin Images

Alternatywne sposoby na pranie pokrowca na materac

Jeśli jednak zastanawiacie się, jak prać pokrowiec na materac, który jest tylko nieznacznie przybrudzony, zawsze możecie skorzystać z odświeżenia go za pomocą prania ręcznego w wodzie ze środkiem piorącym.

Niezależnie od stosowanej metody, kluczowym procesem prania materaca jest jego odpowiednie dosuszenie. Proces ten może przeprowadzić zarówno za pomocą suszarki bębnowej, jak i odwirowania, gdyż naturalne schnięcie pokrowca mogłoby zająć stosunkowo dużo czasu.

Jak często prać pokrowiec na materac?

Skoro wiecie już, jak prać pokrowiec na materac, pora zastanowić się, jak często warto to robić. Okazuje się, że tkaninę tę warto prać raz na pół roku, a w przypadku alergii skórnych nawet kilkukrotnie częściej.

Jeśli jednak chcecie dodatkowo zabezpieczyć swój materac, możecie pokusić się o zamontowanie dodatkowych ochraniaczy na pokrowce materaca. Te często są wodoodporne, a swoje ekstremalne testy przechodzą w łóżeczkach dziecięcych.

Niezależnie od tego, jak bardzo dbacie o jakość waszego snu, warto wiedzieć, jak prać pokrowiec na materac. Drodzy Czytelnicy, a wy, jak często to robicie?

Jak prać pokrowiec na materac 3.jpg
Canva/Africa images

ZOBACZ TEŻ: