Jak sadzić sadzonki papryki do gruntu? 1 zasada jest kluczowa
Proces sadzenia papryki do gruntu jest niezwykle ważny. Stosując jedna kluczową zasadę, będziecie mieli pewność, że robicie to w sposób poprawny. Zagwarantujecie tym sobie nie tylko zdrowy wzrost rośliny, ale także dorodny plon. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.
Paprykę posadź do gruntu na przełomie maja i czerwca
Papryka to warzywo ciepłolubne, dlatego też rozsadę należy zaplanować na miesiące, w których przymrozek jest niemalże niemożliwy. W naszych warunkach klimatycznych paprykę należy uprawiać z rozsady. Dzięki temu sadzonki można przygotować nawet na parapecie w domu.
Do sadzonek papryki nie musisz posiadać szklarni. Jeśli zagwarantujesz roślinie odpowiednie nasłonecznienie i ochronę przed warunkami atmosferycznymi, możesz uprawiać ją gdziekolwiek chcesz.
Sadzonki papryki wymagają odpowiedniego przygotowania, zanim trafią do gruntu. Zabieg jest konieczny. Bez niego roślina się nie przyjmie i bardzo szybko zmarnieje. Jak dbać o sadzonki? Jak je nawozić? Wykorzystaj domowe sposoby na dokarmienie roślin.
Hartowanie sadzonek. O tym musisz pamiętać
Dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem papryk do gruntu, koniecznie zahartuj sadzonki. W tym celu codziennie na 15- 20 minut wystawiaj doniczki na zewnątrz. Sadzonki przyjmą się bez trudu, a Ty szybko zbierzesz obfite plony.
Pamiętaj, aby sadzić paprykę na glebach o odczynie kwasowym. Odstęp pomiędzy roślinami powinien wynosić od 30 do 40 cm a pomiędzy rzędami około pół metra. Specjaliści zalecają w początkowym okresie wzrostu osłonić paprykę białą agrowłókniną.
Najlepsze nawozy do papryki przygotujesz samodzielnie
Pamiętaj, że uprawiając paprykę, należy zadbać o odpowiednie nawożenie gleby, jak i samej rośliny. W tym celu używaj nawozów z domieszką azotu, fosforu, potasu i magnezu. Chcąc uprawiać w pełni ekologiczną paprykę, należy stosować nawozy własnej produkcji. Takowe możne przygotować między innymi z fusów po kawie, skórek bananów, ziemniaków bądź ściętej trawy.
Metoda przygotowania domowych nawozów jest dziecinnie prosta. Nawóz na bazie trawy uzyskuje się, zalewając ściętą trawę wodą na około dwa dni. Nawóz na bazie fusów po kawie tworzy się za pomocą zmieszania ich z glebą. Skórki od banana natomiast należy zalać wodą i odstawić na kilka dni, po czym rozcieńczyć koncentrat pół na pół z wodą.
Jak widzicie sadzenie papryki i tworzenie domowych nawozów to bułka z masłem, Nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić nasze rady w praktyce i cieszyć się dorodnym plonem.