Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak stosować kompost ciepły i zimny? Wyjaśniamy, który jest najlepszy o tej porze roku
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.09.2023 12:27

Jak stosować kompost ciepły i zimny? Wyjaśniamy, który jest najlepszy o tej porze roku

Kompost
Canva/cjp

Kompost przez wielu ogrodników nazywany jest „czarnym złotem”. Nazewnictwo to jest w pełni uzasadnione. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki powinien być idealny nawóz, kompost spełnia jego rolę fenomenalnie.

Dlaczego tak jest? Cóż, kompost to naturalny, organiczny nawóz, który wykonany jest w całości z opadów, dzięki czemu jest proekologiczny. Ponadto doskonale nadaje się od użyźniania roślin i ziemi w ogrodzie. Pytanie tylko, czy lepiej stosować go na ciepło, czy na zimno?

Kompost i jego rola w ogrodzie

Jak ustaliliśmy, kompost to jeden z lepszych nawozów ogrodowych. Wykonany w całości z naturalnych produktów sprawia, że jest łatwo przyswajalny przez rośliny i nie powoduje u nich skutków ubocznych.

Kompost to także doskonała forma przetwarzania odpadów ogrodowych. Zamiast wyrzucać liście, trawę, czy inne odpady ogrodowe do śmieci BIO, możemy zrobić z nich kompost, oszczędzając przy tym krocie na sztucznych nawozach.

Pytanie tylko, jak wspomniany kompost stosować? Można wyróżnić tutaj dwa stronnictwa – zwolenników kompostu zimnego i ciepłego. Jeśli jesteście ciekawi różnicy pomiędzy nimi, czytajcie dalej.

Kompost 2.jpg
Canva/Janine Lamontagne, Getty Images Signature

Kompost ciepły, czy zimny? Który wybrać?

Kompost zimny zaliczany jest do tradycyjnej formy kompostowania. Wytwarzany jest głównie z odpadów roślinnych i bazuje on na procesach gnilnych materii organicznej roślin. Podczas kompostowania zachodzi proces tlenowego rozkładu roślin przez mikroorganizmy.

Proces ten ma jednak pewne wady. Jest on długotrwały. Trwa on zwykle od pół roku do nawet dwóch lat. Jego przeciwieństwem jest kompost ciepły. Za pomocą podgrzewania kompostu, skraca się czas jego tworzenia z 2 lat do około miesiąca.

Dzięki podgrzewaniu kompostu zniszczeniu ulegają nasiona chwastów oraz chorobotwórcze patogeny, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko zainfekowania nimi innych, nawożonych roślin. Skoro wiecie już, czym różnią się te dwa style kompostowania, zastanówmy się nad tym, który z nich jest najlepszy.

Który kompost będzie najlepszy do Twojego ogrodu?

Przyjęło się, że kompost zimny doskonale sprawdzi się jako nawóz do warzyw, krzewów i drzew owocowych. Można go używać również do roślin ozdobnych. Chociaż kompostowanie na ciepło wymaga większego nakładu pracy, niż kompostowanie na zimno, lepiej nadaje się ono do użyźnienia jesiennego ogrodu.

Który z kompostów lepiej wybrać? To zależy tylko i wyłącznie od Was. Jeśli zależy Wam na czasie i macie możliwość poświęcić więcej pracy na regularne mieszanie kompostu na ciepło, warto się na niego zdecydować.

Zwolennikom tradycyjnego ogrodnictwa zalecamy jednak kompost na zimno. Jeśli nie wyobrażacie sobie ogrodu bez pryzmy, na którą przez całe lato zwozicie trawę, nie rezygnujecie tej formy kompostowania. 

Kompost 3.jpg
Canva/JuFagundes, Getty Images

Zobacz także:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10