Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zamiast wyrzucać, robię z nich kompost. To mój sposób na naturalny i domowy nawóz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.09.2023 09:50

Zamiast wyrzucać, robię z nich kompost. To mój sposób na naturalny i domowy nawóz

Sposób na liście w ogrodzie
Canva/aliaksandrbarysenka

Zbliża się jesień, a wraz z nią największy problem ogrodników – spadające liście. Co z nimi robić? Ponieważ ich spalanie naraża Cię na mandat, należałoby je oddać jako odpady zielone. Wyobrażasz sobie upchnąć wszystkie liście do worka?

Spokojnie, my też nie. Zamiast tego, lepiej je przetworzyć. Jesienne liście to idealny materiał na naturalny kompost. W tym artykule zdradzimy Ci nasz sposób na liście w ogrodzie, za który podziękują Ci Twoje rośliny.

Sposób na liście w ogrodzie – nie wyrzucaj, przerób

Jaki jest nasz sposób na liście w ogrodzie? Nic prostszego – robimy z nich kompost. Niestety nie wszystkie liście się do tego nadają. Najlepszy liście na kompost to te z drzew niezimnozielonych. Dlaczego jest to takie ważne?

Liście z drzew zimnozielonych rozkładają się nawet do 3 lat. Liście nizimnozelone dadzą nam pełnowartościowy kompost już po 12-18 miesiącach. Najlepsze na kompost będą liście: dębów, buków, grabów, klonów i kasztanowców.

Pamiętajcie, by zawsze sprawdzić, czy wykorzystywane liście nie są zaatakowane przez choroby i szkodniki. Z takich liście kategorycznie zabrania się robienia kompostu.

Sposob na liście w ogrodzie - kompost.jpg
Canva/glebchik, Getty Images

Sposób na liście w ogrodzie – przepis na kompost

Sporo znasz już nasz sposób na liście w ogrodzie, pora przedstawić Ci, w jaki sposób można przetworzyć jesienne liście na kompost. Na początku należy je zebrać i umieścić w worku foliowym. Dobrze jest zastosować worki do odpadów zielonych, gdyż są one stosunkowo mocne.

Liście na kompost powinny być mokre. Jeśli zbierzesz suche liście, polej je wodą. Następnie zebrane liście warto rozdrobnić na mniejsze elementy. Pozwoli to skrócić czas rozkładania się liści nawet o 6 miesięcy.

Napełnij worek liści jedynie do połowy. Zawiązując go, pamiętaj o tym, aby zrobić w nim kilka otworów, aby kompost mógł oddychać i odprowadzać wodę. Następnie zawiąż worek, aby lepiej trzymał on wilgoć i ciepło.

Sposób na liście w ogrodzie do użytku już w przyszłym sezonie

Jeśli odpowiednio zastosowaliście nasz sposób na liście w ogrodzie, stworzony kompost będziecie mogli wykorzystać już w przyszłym sezonie. Na zimę warto odstawić go w chłodne, suche miejsce. W takich warunkach powinien on leżakować około rok.

Jeśli chcecie dodatkowo przyspieszyć kompostowanie, przemieszajcie liście w worku raz na miesiąc. Drodzy Czytelnicy, a czy Wy stosujecie już nasz sposób na liście w ogrodzie? Jeśli nie, to koniecznie musicie go wypróbować.

Sposob na liście w ogrodzie - co z nimi robić.jpg
Canva/Candy Box Images