Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak szybko wyczyścić brudne fugi? Wykorzystaj wkrętarkę
Paulina Korzec
Paulina Korzec 31.05.2024 16:41

Jak szybko wyczyścić brudne fugi? Wykorzystaj wkrętarkę

Brudne fugi
Fot. YouTube/The Maker

Czyszczenie fug to nie lada wyzwanie, którego jednak musimy się podjąć, jeśli zależy nam na czystych i dobrze prezentujących się pomieszczeniach. Brudne fugi potrafią bowiem popsuć cały efekt aranżacji i sprawić, że wnętrza będą wyglądały mało estetycznie.

Skuteczne mycie fug wymaga połączenia dwóch metod - zastosowania preparatu czyszczącego oraz narzędzia, które poradzi sobie z brudem zalegającym w szczelinach. Obydwie te rzeczy możemy przygotować domowymi sposobami.

Pamiętaj o czyszczeniu fug

Połączenia płytek łazienkowych lub kuchennych to miejsca szczególnie narażone na zabrudzenie. Gromadzące się tam zanieczyszczenia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale stanowią też siedliska bakterii, które w wilgotnym środowisku, jakim charakteryzuje się łazienka, namnażają się bardzo szybko.

Aby dokładnie wyczyścić fugi i pozbyć się brudu, pleśni oraz groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, nie wystarczy odkurzyć czy umyć podłogę. Struktura i kształt spoin znacznie utrudniają bowiem ich doczyszczenie zwykłym mopem.

Połączenia pomiędzy kafelkami wymagają większej uwagi. Do ich czyszczenia można wykorzystać środki chemiczne, ale jeśli zależy nam na tańszym i mniej żrącym preparacie, możemy użyć produktów, które mamy pod ręką.

Czyszczenie fug
Fot. Canva/AndreyPopov

Skuteczny płyn do fug

Czyszczenie fug rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia podłogi i jej umycia, np. zwykłym mopem. Następnie przygotowujemy specjalny płyn czyszczący. Ćwierć szklanki octu i pół szklanki wody mieszamy z ⅓ szklanki soku z cytryny, a w roztworze dodatkowo rozpuszczamy jeszcze pół szklanki sody oczyszczonej.

Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym płynem spryskujemy fugi. Teraz czas na ich dokładne wyszorowanie.

Tak szybko wyszorujesz fugi

Jeśli nie chcemy męczyć się ze szczoteczką do zębów, gąbką czy ścierką, możemy zastosować trik z wkrętarką. Wystarczy w uchwycie szczotki do czyszczenia zamontować śrubę wraz z podkładką i nakrętką. Następnie śrubę umieszczamy we wkrętarce i domowe urządzenie do czyszczenia fug gotowe!

Jeśli jednak interesuje nas gotowe rozwiązanie, to już za kilkanaście złotych można także kupić specjalne szczotki sprzątające na wiertarkę. Obracająca się z dużą prędkością szczotka w połączeniu z przygotowanym wcześniej płynem dokładnie wyczyści fugi, które będą lśniły jak nowe.

Czyszczenie fug
Fot. Canva/ronstik

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału The Maker na YouTube.

Zobacz także: