Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 26.06.2024 16:39

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?

czyszczenie piekarnika
Fot. YouTube/Il Rifugio Perfetto

Moda na domowe środki czystości nie mija. To dobra alternatywa dla stosowania agresywnej chemii, sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a niekiedy także czasu. Tak jest w przypadku nowego sposobu na czyszczenie piekarnika, który błyskawicznie podbił Internet.

W sieci znaleźć można wiele ciekawych patentów na domowe metody sprzątania. Szczególnie dużą popularnością cieszą się przepisy na ekologiczne środki czystości, bez żrącej chemii. Dzisiaj przedstawimy jeden z nich. To niezawodny sposób na lśniący czystością piekarnik!

Nie zaniedbuj swojego piekarnika

Piekarnik brudzi się bardzo intensywnie, nawet jeśli korzystamy z folii aluminiowej, papieru do pieczenia i innych przydatnych produktów, nie zapobiegniemy temu procesowi. Na ściankach piekarnika osadza się tłuszcz i para z sokami z przygotowywanych potraw, a na jego dnie pojawiają się plamy i zabrudzenia.

Aby zapobiegać powstawaniu twardych osadów z brudu, piekarnik trzeba czyścić regularnie. Dotyczy to wszystkich rodzajów urządzeń, zarówno elektrycznych i gazowych, jak i nowocześniejszych modeli konwekcyjnych.

Do wszystkich typów piekarników warto zastosować jeden prosty i uniwersalny patent, który w mig stał się hitem Internetu. Do przygotowania domowego środka do czyszczenia piekarnika potrzebna będzie tylko woda i dwa składniki - ocet oraz sok z cytryny.

Tym wyczyścisz piekarnik

Zarówno ocet, jak i sok z cytryny zawierają kwas, który rozbija tłuste osady i dokładnie czyści powierzchnie. Dodatkowo cytryna nadaje miksturze przyjemny zapach, a ocet działa odkażająco i antybakteryjnie. Aby te naturalne kwasy zadziałały skuteczniej, warto je zastosować w formie gorącej pary. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy rozgrzać piekarnik, ustawiając temperaturę ok. 100-120 stopni. W międzyczasie, gdy piec się nagrzewa, przygotowujemy miksturę czyszczącą. Do naczynia żaroodpornego wlewamy 3 szklanki wody, dodajemy 1 szklankę octu oraz sok wyciśnięty z jednej cytryny. Całość mieszamy i wstawiamy do piekarnika, który powinien pozostać włączony jeszcze przez ok. pół godziny.

Po tym czasie piekarnik wyłączamy, ale nie otwieramy drzwiczek. Niech nieco ostygnie, dopiero wtedy wyjmujemy miskę i zamaczamy ściereczkę w naszej miksturze. Wilgotną ścierką przecieramy wnętrze piekarnika. Wszystkie osady łatwo ustąpią, a po tłuszczu nie będzie śladu.

Skuteczne sposoby na mycie piekarnika

Istnieje wiele wariacji na temat przedstawionego sposobu mycia piekarnika. Przygotowany płyn do czyszczenia możemy także użyć do spryskania wnętrza ciepłego piekarnika. Efekt będzie podobny.

Inne, domowe metody czyszczenia piekarnika zakładają użycie sody oczyszczonej, która także wykazuje silne właściwości czyszczące. Zamiast ścierki do wytarcia brudu wewnątrz urządzenia możemy także skorzystać ze zwiniętego w kulkę fragmentu folii aluminiowej - to świetna myjka, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nie pozostawiając smug i rys.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z profilu Il Rifugio Perfetto na YouTube.

Zobacz także: