Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Otwierasz okna w upały? To duży błąd, IMGW ostrzega
Paulina Korzec
Paulina Korzec 25.06.2024 16:30

Otwierasz okna w upały? To duży błąd, IMGW ostrzega

Okno
Fot. Canva Pro/ronstik

Minione tygodnie upłynęły pod znakiem wysokich temperatur, które przeplatały się z krótkimi okresami ochłodzenia poprzedzonymi gwałtownymi załamaniami pogody. Najbliższy miesiąc również ma być bardzo słoneczny.

Upały mogą dać się we znaki. Należy powziąć środki ostrożności kiedy przebywamy na zewnątrz, ale warto też wiedzieć, jak chronić się przed gorącym powietrzem w domu. Czy otwieranie okien w upalne dni to dobry pomysł?

Upały zostaną z nami na dłużej

W ostatnim czasie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niemal każdego dnia publikuje ostrzeżenia dotyczące upałów. Również w najbliższych dniach czekają nas ekstremalne temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza.

Według najnowszych prognoz cieplej zacznie się robić w środę, a w czwartek i w piątek cała Polska znajdzie się w strefie upalnej pogody. W związku z tym wydawane są ostrzeżenia 2. stopnia.

Prognozuje się upały. Temp. maks. w dzień od 30°C do 33°C. Temp. min. w nocy od 18°C do 20°C. Ostrzeżenie może być kontynuowane. - Czytamy na profilu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW PIB na portalu Facebook.

Czy podczas upałów otwierać okna?

Upał to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Nie możemy wtedy zapominać o nawodnieniu. Warto także unikać przebywania bezpośrednio na słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy i odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV. To ważne sposoby zapobiegania udarom i poparzeniom słonecznym.

Podczas upałów najczęściej poszukujemy wytchnienia w domu, gdzie temperatura jest zwykle niższa niż na zewnątrz. Instynktownie otwieramy przy tym okna, licząc na to, że wietrzenie pomieszczeń przyniesie nam ulgę. Skutek może być jednak odwrotny.

Słońce praży? Zamknij okna

Jak wynika z informacji opublikowanych na profilu IMGW na portalu X, wietrzenie pomieszczeń w upalne dni jedynie znacząco podniesie temperaturę wewnątrz. I są na to niezbite dowody w postaci przeprowadzonych badań.

Nawet lekko uchylone okno może sprawić, że temperatura w pomieszczeniu wzrośnie aż o dwa stopnie, co stanowi sporą różnicę we wnętrzu i może mocno obniżyć komfort przebywania w domu.

Podczas upału należy więc zamknąć okna i dodatkowo zasłonić je, zasuwając rolety czy żaluzje oraz zaciągając zasłony. Wietrzenie jest wskazane jedynie po zachodzie słońca aż do godzin rannych.

Zobacz także: