Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak wzbogacić ziemię pod uprawę pora i selera?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.05.2024 10:11

Jak wzbogacić ziemię pod uprawę pora i selera?

Warzywa
Fot. YouTube/infouprawa

Gdy nasza uprawa nie przynosi satysfakcjonujących plonów, często mówimy, że do danego warzywa “nie mamy ręki” lub że “seler i pory u mnie się nie przyjmują”. To jednak nie kwestia warzyw, ale podłoża.

Poszczególne gatunki roślin jadalnych mają różne wymagania co do gleby. Podczas gdy część warzyw będzie się w naszym ogrodzie dobrze czuła, inne nie będą rosły. Można to jednak łatwo zmienić.

Jakoś gleby a ilość plonów

Jeśli część naszych roślin słabo plonuje, może to wskazywać na złą glebę. Co to oznacza w praktyce? Podłoże ma za słabe lub niewłaściwe parametry, takie jak pH (odczyn gleby), strukturę czy zawartość składników odżywczych.

Istnieją przy tym gatunki roślin wymagające mniej lub bardziej żyznej gleby, ale wysoka zawartość próchnicy dostarczającej warzywom niezbędnych substancji odżywczych zawsze jest pożądana i może zwiększyć ilość oraz jakość plonów.

Ważne! Jakość gleby jest ważna nie tylko po przesadzeniu roślin do gruntu, ale już w momencie przygotowywania rozsady. Na lepszej ziemi rośliny będą zdrowo i szybko rosły, a wytworzone w ten sposób mocniejsze sadzonki lepiej przyjmą się po przeniesieniu na miejsce docelowe.

Jaka gleba jest najlepsza do warzyw?

Każda roślina ma swoje indywidualne preferencje co do rodzaju podłoża, ale przyjmuje się, że większość warzyw wymaga gleby mieszanej, czyli piaszczysto-gliniastej. Szczególnie w przypadku warzyw korzeniowych, takich jak seler, gleba nie może być zbyt ciężka, kamienista.

Jeśli natomiast chodzi o odczyn gleby, to większość warzyw preferuje odczyn lekko kwaśny do lekko zasadowego, oscylujący w okolicach 6 do 7 pH.

Ziemia w naszych ogrodach często nie posiada tak idealnych parametrów do uprawy warzyw, ale można ją wzbogacić i warto to zrobić, by uzyskać lepsze plony.

Jak użyźnić glebę pod warzywa?

Przygotowując ziemię pod uprawę warzyw, dodajmy do niej kompostu. Doskonale sprawdzą się naturalne nawozy, takie jak choćby gnojówka z pokrzyw. Przed uprawą warto przekopać ziemię z obornikiem lub zastosować kwasy humusowe bądź obornik granulowany. Glebę można także przygotować punktowo, umieszczając w dołkach pod sadzonki nawóz bądź obornik granulowany.

Ciężkie podłoże przemieszajmy z piaskiem lub torfem, a także drobnymi zrębkami i korą, by stało się lżejsze i bardziej przepuszczalne. To szczególnie ważne w przypadku pora, który źle rośnie w ciężkiej ziemi.

Zarówno seler, por, jak i inne warzywa, preferują wilgotną glebę. Aby zapobiegać nadmiernemu wysychaniu powierzchni ziemi i odparowywaniu wody, warto zastosować ściółkowanie, czyli okrywanie podłoża np. specjalną włókniną czy skoszoną trawą.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10