Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Włóż pod korzeń. Papryka urośnie szybciej
Paulina Korzec
Paulina Korzec 21.05.2024 14:48

Włóż pod korzeń. Papryka urośnie szybciej

Papryka
Fot. YouTube/infouprawa; Canva/ideation90

Wysokie temperatury i słoneczna pogoda w drugiej połowie maja sprzyjają przenoszeniu sadzonek do gruntu. Właśnie teraz jest idealny czas na posadzenie papryki.

To pyszne i zdrowe warzywo ma wiele zastosowań w kuchni. Zanim jednak przyrządzimy paprykowe przysmaki, warto dołożyć wszelkich starań, by w sezonie zebrać dorodne warzywa. Wystarczy jedna rzecz, którą włożymy do dołka pod sadzonkę.

Jak sadzić paprykę?

Polacy kochają paprykę za jej niepowtarzalny, słodki smak i bogactwo wartości odżywczych. Można ją jeść na surowo, jako dodatek do kanapek i sałatek, a także w sosach czy w zupach.

Paprykę można z powodzeniem uprawiać we własnym ogródku. Czego potrzebuje ta roślina? Przede wszystkim ciepła, dlatego trzeba jej zapewnić dobrze nasłonecznione stanowisko, a do gruntu przesadzić dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli najwcześniej w drugiej połowie maja. Nasiona papryki wysiewamy oczywiście wcześniej na rozsadę.

Jeszcze przed przeniesieniem sadzonek do miejsca docelowego warto zahartować rośliny, wystawiając je na zewnątrz w ciepłe miejsce. Sadząc paprykę, pamiętajmy o co najmniej 30-centymetrowych odstępach pomiędzy poszczególnymi sadzonkami w rzędach, które powinny być od siebie oddalone o ok. pół metra.

Papryka potrzebuje żyznej gleby

Sadzonki papryki wymagają przede wszystkim bardzo żyznej ziemi, która będzie obfitowała w próchnicę. Odpowiednie podłoże pod sadzonki tych warzyw powinno zawierać cenne minerały i mikroelementy, takie jak azot, fosfor i potas, które odżywią i wzmocnią roślinę, stymulując ją do wzrostu.

Nieraz możemy zauważyć, że nasza papryka rośnie bardzo powoli, ma niewiele masy zielonej i słabo kwitnie. Takie objawy wskazują na niedostatek składników odżywczych. Jak je dostarczyć naszym sadzonkom?

Dodaj to pod sadzonki papryki

Przed wysadzeniem papryki przygotowujemy podłoże. Na rok przed uprawą można wymieszać glebę z obornikiem, natomiast bezpośrednio przed wsadzeniem sadzonki do ziemi warto posłużyć się kompostem, który dostarczy roślinom składników odżywczych. Możemy także zastosować granulowany obornik.

Do przygotowanych dołków dodajemy nawóz azotowy, który będzie stymulował wzrost części zielonych rośliny. W tym celu możemy posłużyć się np. fusami po kawie, biohumusem, a także wykorzystać gnojówkę z pokrzywy, skoszonej trawy i chwastów.

Kolejnym pierwiastkiem, którego do zdrowego rozwoju potrzebuje papryka, jest wapń. Zapobiega on chorobom grzybowym, takim jak sucha zgnilizna. Do dołka pod sadzonki papryki warto włożyć potłuczone skorupki od jajek lub nawóz na bazie skórki bananowej, by wzbogacić podłoże w cenny wapń.

Nawożenie
Fot. Canva/Valerii Honcharuk

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: