DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak zabezpieczyć dom przed burzą? Warto stosować się do kilku zasad
Barbara Bujar
Barbara Bujar 21.03.2022 22:20

Jak zabezpieczyć dom przed burzą? Warto stosować się do kilku zasad

burza
pixabay.com/tienthinhphoto

W okresie letnim, kiedy termometry wskazują naprawdę wysokie temperatury, burze są zjawiskiem nieuniknionym. Warto pamiętać, by solidnie się przed nimi zabezpieczyć. Odłączenie urządzeń elektrycznych od gniazdek to tylko jeden z kilku sprawdzonych sposobów na ograniczenie burzowego zagrożenia. Każdy z nich zwiększy bezpieczeństwo budynku, a także jego mieszkańców. Silne burze to nieodłączny element każdego upalnego lata. Czy są zagrożeniem? Niestety tak. Według fizyka Jacka Łuczaka, którego słowa przytacza portal urzadzamy.pl, moc pioruna można porównać do 500 rozpędzonych samochodów. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jak ważne w obliczu wyładowań atmosferycznych jest zadbanie o własne bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie domu przed burzą

Nie od dziś powtarza się, że podczas burzy każdy powinien znaleźć bezpieczną kryjówkę. Najlepszą jest oczywiście dom, ale nawet w nim nie zawsze możemy czuć się w pełni spokojni. Ważne, aby przed pojawieniem się piorunów budynek został odpowiednio zabezpieczony. Pomoże w tym kilka sprawdzonych sposobów. Najprostszą, ale i jedną z najważniejszych zasad ochrony przed burzowym niebezpieczeństwem jest zamknięcie wszystkich drzwi i okien w mieszkaniu. Istotne jest również, by podczas wyładowań nie zbliżać się do okien. Burzę najlepiej przeczekać we wnętrzu budynku i – co najważniejsze – nie przed telewizorem ani komputerem. Odłączenie urządzeń elektrycznych to kolejna z zasad, o których mówi się bardzo często. I słusznie – jeśli w budynku nie ma piorunochronu, listew ani ograniczników, żaden sprzęt nie powinien znajdować się pod napięciem. Dotyczy to między innymi telewizorów, których anteny zwiększają ryzyko uderzenia pioruna. Czego oprócz telewizora nie powinniśmy używać w trakcie burzy? Właściwie wszystkich sprzętów wymagających wpięcia do gniazdka. Dotyczy to między innymi suszarek do włosów, blenderów oraz innych gadżetów gospodarstwa domowego. Niebezpieczeństwo burzowe zwiększają także telefony podłączone do ładowarki.

Warto pomyśleć o piorunochronie

Bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców zwiększają oczywiście specjalistyczne urządzenia. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej piorunochron. Jak działa? Zamontowane na dachu metalowe przewody odprowadzają energię, która dotrze do budynku z pioruna. To najlepsza i najbardziej sprawdzona ochrona przed burzowym zagrożeniem. Warto pamiętać jednak, by zadbała o nią ekipa specjalistów. Wartymi uwagi urządzeniami dbającymi o bezpieczeństwo domu w trakcie burzy są także ograniczniki przepięć, które chronią domowe sprzęty elektryczne przed pożarem wywołanym uderzeniem pioruna. Na liście towarzyszą im listwy antyprzepięciowe – te z kolei ograniczają ryzyko spalenia sprzętów podpiętych w czasie burzy do gniazdka. Źródło: urzadzamy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Tagi: Dom
Polecane