Jej upojna woń już rozlewa się po lasach. Z niczym jej nie pomylisz
Czeremcha zwyczajna to bardzo ciekawa roślina dla wszystkich miłośników przyrody. Jej niezwykłość polega na tym, że ma ona zastosowanie zarówno w medycynie niekonwencjonalnej, jak również w kulinariach, czy branży beauty.
Malo tego, czeremcha zwyczajna przepięknie pachnie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej jako naturalnego odświeżacza powietrza w waszym domu.
Czym jest czeremcha zwyczajna?
Czeremcha zwyczajna może być zarówno krzewem, jak i drzewem, rosnącym na obrzeżach lasu. Spotkamy ją również na polanach, czy przy drogach. Kwitnie ona stosunkowo krótko, bo tylko od kwietnia do maja. W zupełności wynagradza to pięknym zapachem i niesamowitymi białymi kwiatami.
Warto wiedzieć, że czeremcha zwyczajna zawiera szereg cennych składników czynnych. Są to między innymi:
- glikozydy cyjanogenne – nitrylozydy: prynazyna, amigdalina;
- fitosterole;
- flawonoidy – kwercetyna;
- garbniki;
- tri terpeny;
- fenolokwasy – kwas kawowy, chlorogenowy.
Ekspert o właściwościach czeremchy zwyczajnej
Wedle eksperta, pani Marzeny Andrzejewskiej, czeremcha zwyczajna to naprawdę niezwykła roślina:
W ludowym lecznictwie np. w ukraińskiej części Bieszczadów stosowano „slunkowyj czaj”- leczniczą herbatę z owoców czeremchy w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Odwarem z owoców leczono grzybice, bóle gardła i biegunki. Odwary ze świeżych liści i kwiatów tzw. wodę czeremchową stosowano przy chorobach oczu. Ulistnione łodyżki chroniły przed pasożytami. Wierzono też w czeremchową ochronę przed piorunami i czarami – podaje.
Czeremcha zwyczajna posiada między innymi właściwości moczopędne, żółciopędne, uspokajające, a nawet regulujące cykl miesiączkowy.
Jak korzystać z właściwości czeremchy zwyczajnej?
Aby skorzystać z właściwości czeremchy zwyczajnej, zaleca się przygotowanie naparu z kwiatów tej rośliny. Wystarczy 1 łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzątku lub gorącego mleka, a po 30 minutach całość przecedzić.
Pijąc 2-3 razy dziennie po 50-100 ml tego naparu, gwarantujemy sobie zahamowanie reakcji alergicznych i spokój porównywalny ze spożyciem melisy.
Możecie również przygotować tonic ze wspomnianej rośliny, gotując kilka gałązek wraz z liśćmi i kwiatami w wodzie. Po 15 minutach warto ostudzić napar i na 100 ml dodać 2 ml kwasu mlekowego. Tak przygotowany tonik z czeremchy zwyczajnej doskonale nada się jako płukanka na włosy, czy okład na oczy.
ZOBACZ TAKŻE:
- Lepiej nie kosić tak trawnika. W ten sposób tylko go niszczysz
- Kup za złotówkę i posyp bukszpany. Żarłoczne gąsienice spadną
- Uważaj na tego pająka. Wchodzi do domów, a jego jad rozpuszcza czerwone krwinki