Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jesienne sadzenie czosnku. Posadź teraz, główki będą największe
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.10.2023 19:58

Jesienne sadzenie czosnku. Posadź teraz, główki będą największe

Jesienne sadzenie czosnku
Canva/StockRocket, Getty Images; Materiał YouTube z kanału Zielone Pogotowie

O tym, że czosnek to naturalny antybiotyk nie trzeba nikomu przypominać. O tym, że ma on prozdrowotny wpływ na organizm ludzki również nie. To o czym trzeba przypomnieć to o jego odmianach, które możecie posadzić już jesienią.

Dlaczego to takie ważne? Jeśli zdecydujecie się na jesienne sadzenie czosnku, główki Waszego czosnku urosną większe, niż kiedykolwiek. Jak to możliwe? Tę magiczną właściwość zdradzimy Wam w poniższym artykule.

Stanowisko pod jesienne sadzenie czosnku

Na jakim stanowisku najlepiej zasadzić czosnek? Jesienne sadzenie czosnku powinno odbywać się w glebie o odczynie możliwie zbliżonym do obojętnego. Przed posadzeniem czosnku glebę warto nawapniować.

Jak to zrobić? Dobrym płodozmianem przed czosnkiem będą wszelkie rośliny motylkowate takie jak groch, fasola, czy bób. Nie zaleca się sadzić czosnku na zacienionych stanowiskach, na których wcześniej rosły warzywa cebulowate.

Jeśli mamy spełnione powyższe warunki pora zastanowić się, kiedy należy posadzić czosnek. Idealny czas na jesienne sadzenie czosnku to październik, ewentualnie początek listopada, jeśli ten jest ciepły.

Jesienne sadzenie czosnku 2.jpg
Canva/alicjane, Getty Images

Odmiany czosnku i ich charakterystyka

Wyróżnia się dwa główne rodzaje czosnku. Odmiany ozime, sadzone na jesień oraz jare, sadzone na wiosnę. Pierwsze z nich charakteryzują się dużymi główkami, drugi z kolei nie wytwarzają pędu kwiatostanowego.

Do odmian ozimych zaliczamy między innymi: Arkus, Harnaś, Huzar, Ornak, Orlik, Zawrat, Mega, Ceves. Odmiany jare to z kolei: Jarus, Cyryl. Odmiany te nieco różnią się od siebie, dlatego przed wsadzeniem ich, koniecznie zapoznajcie się z ich charakterystyką.

Jak zadbać o czosnek sadzony jesienią?

Jeśli zdecydujesz się na jesienne sadzenie czosnku, pamiętaj o tym, aby odpowiednio o niego zadbać zaraz po posadzeniu. Czosnek źle znosi sąsiadów w postaci chwastów. Przed jego posadzeniem pamiętaj, aby dobrze odchwaścić glebę.

Po posadzeniu pomocne w utrzymaniu czystości gleby będzie jej ściółkowanie. Warto przeprowadzić go zaraz po jesiennym sadzeniu czosnku. Można go wykonać za pomocą kompostu, obornika, czy rozdrobnionej słomy, liści czy kory drzew iglastych.

Ściółkowanie gleby pozwoli na uniknięcie szybkiego rozwoju chwastów oraz sprawi, że gleba lepiej będzie trzymała wilgoć, co sprzyja rozwojowi czosnku. Niektóre rodzaje ściółkowania dodatkowo wzbogacają glebę o cenne związki mineralne, o czym również warto pamiętać.

Zobacz także: