Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Moja córka stawia ją na blacie i ma spokój od muszek owocówek. Najprostszy patent świata
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 30.09.2023 10:47

Moja córka stawia ją na blacie i ma spokój od muszek owocówek. Najprostszy patent świata

miska na kuchennym blacie
Fot. Canva/ADRIANO PECCHIO, Getty Images; pixelshot

Muszki owocówki to uciążliwy przeciwnik, który szczególnie daje się we znaki latem i jesienią. Najbardziej lubią siadać na dojrzałych owocach i warzywach w naszych kuchniach. Jednak uwielbiają też wysypiska śmieci czy pojemniki na odpady, więc ich obecność w naszym domu nie należy do przyjemnych widoków.

Aby pozbyć się muszek owocówek, niekoniecznie musimy sięgać po chemiczne środki. Wręcz przeciwnie. Domowe sposoby będą skuteczne i zaskakująco proste.

Muszki owocówki mogą być źródłem skażenia żywności

Muszki owocówki są to małe, żółtawe i czerwonookie owady, należące do rodziny małych much. Żyją krótko, ale rozmnażają się bardzo szybko. 

Muszki owocówki to szkodniki, które, jeśli pojawią się w naszym domu, mogą doprowadzić do skażenia żywności bakteriami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego mogą być niebezpieczne i należy się ich szybko pozbyć.

Muszki owocówki rozmnażają się w dojrzałych owocach, które są dla nich jednocześnie pożywieniem. Dorosłe muszki owocówki mogą dostać się do domu przez okna lub drzwi. Może też zdarzyć się, że kupimy owoce lub warzywa, na których już są jaja muszek i w ten sposób przyniesiemy je do domu.

Projekt bez nazwy (21).jpg
Canva/Canva/Drbouz, Getty Images Signature

Doskonały patent na muszki owocówki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na muszki owocówki jest kawa. Jeśli rano parzymy kawę dla siebie, warto drugą filiżankę z kawą postawić w pobliżu muszek.

Mocny aromat kawy przyciągnie muszki owocówki jak pułapka. Owady chętnie siądą na brzegu filiżanki, a następnie powpadają do kawy. Pamiętajmy, że kawa nie może być gorąca, bo odstraszy muszki.

Inne sposoby na muszki owocówki

W domu mamy też inne, oprócz kawy, produkty, które skutecznie zlikwidują muszki owocówki. Należą do nich ocet jabłkowy, wino i dojrzałe owoce.

Do naczynia wlewamy trochę octu jabłkowego lub wina i przykrywamy je przezroczystą folią spożywczą. W folii robimy małe dziurki, przez które muszki wejdą do środka. Intensywny zapach octu czy wina przyciągnie owady.

Podobną pułapkę wykonamy wykorzystując owoce. Na dnie naczynia możemy umieścić dojrzałe owoce lub choćby obierki z nich, np. skórki i pestki ze śliwek czy ogryzki z jabłek. Naczynie również przykrywamy podziurawioną folią. 

Projekt bez nazwy (22).jpg
Canva/WakawakaStudios, Getty Images

Czytaj dalej: 

Tagi: owoce muchy Ocet