Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Jest piękna, ale skrywa mroczny sekret. Mało kto wie, jak bardzo może zaszkodzić
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.01.2024 08:16

Jest piękna, ale skrywa mroczny sekret. Mało kto wie, jak bardzo może zaszkodzić

Monstera
Canva/Avonne Staling z Pexels

Monstera to piękna, egzotyczna roślina, która dotąd nie została w pełni zrozumiana przez ogrodników. Mało kto wie, że poza intrygującym wyglądem, skrywa ona sekret, o którym wiedzą tylko nieliczni.

Tymczasem jej tajemnica jest naprawdę przerażająca. Mało kto mógłby spodziewać się tego, że tak niewinna roślina ozdobna bywa tak niebezpieczna. Jeśli mimo tego prologu jesteście ciekawi, jak bezpiecznie pielęgnować monsterę, koniecznie zapoznajcie się z tym mrocznym sekretem.

Gdzie tkwi mroczny sekret monstery?

Monstera to roślina, którą wielu z nas uznaje za gatunek ozdobny. Ponoć zieleń ma uspokajać, wyciszać, a niektórzy z przedstawicieli roślin ozdobnych mają nawet za zadanie oczyszczać powietrze.

Tymczasem nazi zieloni ulubieńcy czasem bywają trujący, chociaż mało kto w ogóle zdaje sobie z tego sprawę. Nie inaczej jest z tytułową monsterą. 

Stwarza to ogromne zagrożenie dla zwierząt, dzieci, ale także niewiadomych dorosłych. Niejednokrotnie szkodliwe może być samo dotknięcie liści roślin doniczkowych! Jak to możliwe?

Monstera 2.jpg
Canva/bgton, Getty Images

Czy monstera jest gatunkiem trującym?

Objawami zatrucia roślinami doniczkowymi mogą być podrażniania skóry, czy łzawienie oczu, ale także silny ból głowy, czy nawet zaburzenie rytmu serca i drgawki. O zgrozo, do roślin silnie trujących zaliczają się tak popularni przedstawiciele roślin ozdobnych, jak gwiazda betlejemska, skrzydłokwiat, czy tytułowa monstera!

Ta ostatnia za pośrednictwem rafidy i difenbachii występujących niemalże w każdej części rośliny od korzeni, przez łodygi, aż po kwiaty i liście, staje się niezwykle groźna, gdy wspomniane substancje chemiczne dostaną się do oczu. Mogą one wywoływać podrażnienie, a nawet zapalenie spojówek.

Wystarczy dosłownie drobny błąd, aby podczas pielęgnacji rośliny niechcący potrzeć oko i już problem gotowy. Dlatego też pamiętajcie, aby przy pielęgnacji monstery zawsze korzystać z rękawiczek ochronnych i myć dokładnie ręce po każdym kontakcie z rośliną.

Chroń przed nią dzieci i zwierzęta

Chociaż wiesz już, że monstera jest groźna dla człowieka, pamiętaj o tym, że również twoi czworonożni przyjaciele są narażeni na mroczny sekret monstery. Jeśli twój pupil postanowi skosztować nieco liści monstery, może narazić się na liczne komplikacje zdrowotne.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla ciekawskich psów i kotów, które wręcz kochają podgryzać zielone listki roślin. Niestety, kontakt z monsterą może wywołać u nich problemy z oddychaniem i połykaniem, a nawet problemy z nerkami bądź śpiączkę. Miejcie to na uwadze, dobierając rośliny ozdobne do domu.

Monstera 3.jpg
Canva/Valerii Honcharuk

ZOBACZ TEŻ: