Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kiedy najlepiej przycinać tuje? Termin jest ważny, nie przegap
Adam Moskal
Adam Moskal 29.01.2023 09:59

Kiedy najlepiej przycinać tuje? Termin jest ważny, nie przegap

Tuje
canva/krosbona, Getty Images

Kiedy przycinać tuje? Te iglaste drzewa stanowią niezwykle popularną ozdobę w ogrodzie dzięki swojej pięknej prezencji. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie je przycinać, inaczej urosną w nieregularne i mało estetyczne kształty. Niżej wszystko wyjaśniamy.

Przycinając tuje przede wszystkim nadaje się im kształt. Roślina ta ma dużą tendencję do rozrastania, przez co zaczyna brzydko wyglądać. Bez przycinania końcówki gałęzi mogą także usychać.

Kiedy najlepiej przycinać tuje?

Najczęściej tuje przycina się 2-3 razy w sezonie, ponieważ roślina ta ma dość szybkie tempo wzrostu. Pierwsze przycinanie wykonuje się zazwyczaj przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, a więc wczesną wiosną - na przełomie marca i kwietnia.

Drugie przycinanie przeprowadza się latem, najlepiej jeszcze w czerwcu. Ostatnie cięcie wykonuje się na przełomie sierpnia i września. Wtedy pobudzone do wzrostu młode gałązki zdążą zdrewnieć przed zimą, co uchroni je przed mrozami.

Przycinanie tui
Canva

Jak poprawnie przycinać tuje?

Aby roślina miała optymalne warunki do rozkrzewiania, a więc bujnego rozrostu, trzeba przycinać jej pędy mniej więcej o połowę ich długości. Trzeba pamiętać, że tę technikę stosuje się wiosną i na początku lata.

Jeśli drugie przycięcie wypada w sierpniu, gałązki skraca się jedynie o 1-2 cm. Najlepsze i najwygodniejsze są elektryczne nożyce i sekatory na akumulatory. Oczywiście klasyczne sekatory też się sprawdzą, jednak praca z nimi jest o wiele bardziej męcząca.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek: