Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Konieczna jest 1 decyzja
Sezon grzewczy inaczej wygląda w przypadku właścicieli domów, a inaczej u osób mieszkających w blokach. Czy już przyszedł czas na rozpoczęcie sezonu grzewczego? Niektóre spółdzielnie nadal czekaj z włączeniem grzejników.
Zaczął się październik i pogoda przestała nas rozpieszczać. Na zewnątrz zrobiło się naprawdę chłodno, a to oznacza, że w domach temperatura już spadła. Sprawdź, kiedy kaloryfery powinny zacząć grzać.
Kiedy kaloryfery zaczną robić się gorące?
W domach sami decydujemy, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku współdzieleni mieszkaniowych. Mimo to kaloryfery zwykle zaczynają robić się gorące pod koniec września.
W tym roku wrzesień był wyjątkowo ciepły, a to oznacza, że w wielu miejscach kaloryfery pozostały zimne. Tylko niektóre współdzielenie już zdecydowały się włączyć ogrzewanie. Co zrobić, jeśli u nas w domu nadal jest zimno?
W Polsce nie obowiązuje żadna konkretna data, która będzie określała, jak szybko zostanie włączone ogrzewanie. Wynika to z faktu, że w zależności od pogody temperatura może spadać wcześniej lub później. Co robić, kiedy w mieszkaniu robi się zbyt zimno?
Kto decyduje o włączeniu kaloryferów?
W Polsce nie ma przepisów, które mówiłby o tym, kiedy powinny zostać włączone kaloryfery. Jednak są wytyczne, które określają, jaka minimalna temperatura powinna panować w pomieszczeniu.
Przyjmuje się, że w pokojach temperatura nie powinna oscylować w okolicy 20 stopni Celsjusza. Natomiast w łazience 24 stopni Celsjusza. Przyjęte jest, że jeśli na zewnątrz panuje 10-12 stopni Celsjusza przez 3 dni ogrzewanie powinno zostać włączone.
Czasem zarządcy spóźniają się z włączeniem ogrzewanie. W takiej sytuacji nie musimy marznąć we własnym domu i możemy interweniować. Brane są tutaj pod uwagę kluczowe czynniki.
Co może zadecydować o włączeniu ogrzewania?
Ogrzewanie może zostać włączone, kiedy lokatorzy zaczną interweniować. Warto skonsultować się z sąsiadami i zgłosić sprawę. Poza tym na decyzję ma wpływ wilgotność powietrz. Może interweniować też wspólnota mieszkaniowa.
Kiedy na zewnątrz robi się chłodno, możemy działać i nie musimy marznąć. Warto działać, zanim zbyt niska temperatura wpłynie na nasze zdrowie.
Zobacz też:
- Jak dobrze znasz się na praniu? Sprawdź, czy rozpoznasz wszystkie symbole na metkach i sposoby czyszczenia [QUIZ]
- Co 15 dni podlewam nim pelargonie. Kwitną aż do pierwszych przymrozków
- Ma go niemal każdy zlew. Mało kto wie, do czego służy