Kluczowa zasada sadzenia ziół na balkonie. O tym trzeba pamiętać
Czy Wy też kochacie zapach świeżych ziół? Niestety, po otwarciu sklepowych torebek, pachną one tylko przy pierwszym użyciu, a potem ich zapach niemalże całkowicie zanika. Po co używać suszu, skoro można korzystać z natury? Zobaczcie Nasze sposoby na zioła na balkonie.
Zioła na balkonie – co warto wiedzieć?
Balkon to idealne miejsce do hodowli roślin. Podczas prażącego słońca, jest to zacienione miejsce. Podczas ulewnych deszczy, osłonięte od warunków atmosferycznych, a jednocześnie jest dobrze natlenione i odpowiednio naświetlone. Najlepsze pod uprawę roślin okazują się balkony zachodnie i południowe. Są one doskonale nasłonecznione, chociaż może to powodować wymóg częstszego podlewania roślin.
Wybierając zioła na balkon, warto poczytać o ich specyfice. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest sadzenie ziół używanych w kuchni. Oczywiście nie zabraniamy Ci sadzić pietruszki, nawet jeśli jej nie lubisz. Specjaliści polecają na balkon między innymi rośliny jednoroczne takie jak:
- pietruszka naciowa,
- trybula ogrodowa,
- bazylia pospolita,
- cząber ogrodowy,
- koper ogrodowy,
- majeranek,
- kolendra siewna,
- rzeżucha,
- ogórecznik lekarski.
Oczywiście na balkonie można posadzić także zioła wieloroczne , aczkolwiek należy wnieść je do wewnątrz mieszkania na okres zimowy. Z polecany można wymienić:
- estragon,
- lawenda lekarska,
- lubczyk ogrodowy,
- melisa lekarska,
- mięta pieprzowa,
- rozmaryn,
- szałwia,
-
tymianek.
Zioła na balkonie – w jaki sposób je sadzić?
Zwykle zioła na balkonie uprawiane są w doniczkach, czy glinianych skrzynkach. Są to na tyle lekkie rośliny, że nie ma możliwości, by przewróciły one donicę, nawet jeśli ta będzie zawieszona na poręczy balkonu. Donice gliniane nadadzą się pod rośliny, które lubią mokrą siemię. Ich plastikowe odpowiedniki sprawiają, że ziemia wysycha szybciej. Jeśli preferujesz donice drewniane, pamiętaj, aby wywiercić w nich dziury od dołu dla lepszej cyrkulacji.
Jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią, możesz uprawiać zioła w specjalnych dużych pojemnikach do uprawy ziół. Ułatwi Ci to ich pielęgnacje szczególnie dla szybko rozrastających się odmian.
Niezależnie od wyboru materiału, w którym posadzimy zioła, trzeba odpowiednio przygotować podłoże . Przykładowo przy uprawie mięty, czy melisy na dnie donicy należy stworzyć warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru. Warstwę tę przykrywamy ziemią próchniczną, żyzną, przepuszczalną, dobrze utrzymującą wilgoć i gotowe.
Zioła na balkonie – w jaki sposób je uprawiać?
Sadzonki lub nasiona warto kupić w sklepach ogrodniczych. Wiele roślin nie lubi środowisk zbyt wilgotnych, dlatego też pierwsze etapy wschodu należy przeprowadzić w domu najlepiej na parapecie od wewnętrznej strony, a dopiero potem wysadzić je na zewnątrz.
Z kwestii formalnych, należy pamiętać, że jeśli chcemy podciąć zioła, zawsze robimy to w słoneczne dni przed południem. Oczywiście polewamy je ekologicznymi, naturalnymi nawozami wedle zaleceń producenta oraz regularnie podlewamy.
Jak widzicie, uprawa ziół w domowych warunkach jest prostsza, niż myśleliście i można ją praktykować nawet na balkonie.