Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Na rynku mamy nową odmianę jabłek. Już niedługo wyprze lobo i antonówkę
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.11.2023 17:01

Na rynku mamy nową odmianę jabłek. Już niedługo wyprze lobo i antonówkę

jabłka
Canva / mediaphotos, Getty Images Signature

Jabłka to duma Polski. Owoce pochodzące z naszego kraju cieszą się sporym zainteresowaniem. Są soczyste i przepyszne, jednak wiele tradycyjnych odmian już niedługo może wyprzeć nowy gatunek.

Antonówki, lobo, czy reneta to znane i uwielbiane w Polsce gatunki jabłek. Jednak powstała całkiem nowa odmiana owocu. Jaki gatunek już niedługo znajdziemy w sklepach?

Skąd wziął się pomysł na całkiem nową odmianę jabłek?

Duma Polski, czyli nasze jabłka są przepyszne, jednak nieidealne. Jeszcze kilka lat temu królowały w sklepach inne odmiany, niż te, które kupujemy dzisiaj. Niestety jabłka nie są idealne, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Odmiany takie jak antonówka, lobo i reneta są przepyszne, ale jednocześnie narażone na szkodniki i liczne choroby. Te jabłka, które często widujemy w sklepach, są bardzo wrażliwe, a to sprawia, że przeciętnie do ich uprawy wykorzystuje się około 30 różnych pestycydów.

Pestycydy wpływają na ekosystem i szkodzą też owadom, które nie chcą wyrządzić im krzywdy. Na rynku po 20 latach ciężkiej pracy Andreasa Peil pojawiła się całkiem nowa odmiana. Czy naprawdę zdominuje rynek?

jabłka
Canva / iprogressman, Getty Images

Nowa odmiana jabłek

Nowa odmiana została stworzona przez Andreasa Peil, a nowy gatunek nosi nazwę pia41. Praca nad odpowiednio wytrzymałą i pyszną odmianą trwała aż 2 dekady. Naukowiec i tak uważa, że poszło naprawdę szybko.

Celem było nie tylko stworzenie słodkiego, soczystego jabłka z delikatną skórką. Głównym założeniem przy pracach nad pia41 było zmniejszenie ilości pestycydów, których używa się w czasie hodowli.

Andreas Peil chciał zmniejszyć ilość stosowanych pestycydów o co najmniej połowę. Praca nad nowym gatunkiem trwała naprawdę długo, ale w końcu się udało. Czy pia41 trafi w końcu na sklepowe półki?

Czy niezwykłe jabłka zdominują rynek?

Na to, jaki sukces osiągnie nowa odmiana jabłek, ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim dużą zaletą pia41 jest odporność na choroby i szkodniki. Jednak o tym, jak jabłka zostaną przyjęte, zadecydują konsumenci.

Klimat się zmienia, a tradycyjne odmiany jabłek radzą sobie coraz gorzej. Dlatego możliwe, że już niedługo nasz gust, jeśli chodzi o jabłka, będzie musiał ulec zmianie.

jabłka
Canva / grapix

Zobacz też:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10