Kosić, czy nie kosić? Jak przygotować trawnik na nadejście zimy?
Koszenie trawnika to odwieczny temat tabu w ogrodnictwie. Ile centymetrów powinien mieć idealny trawnik? Kosić, czy nie kosić? Czy nieskoszony trawnik to ogrodowe faux pas, czy też koncepcja ogrodu angielskiego?
Zwolenników różnych form pielęgnacji trawnika jest tak wielu, jak wiele jest odrębnych koncepcji na jego uprawę. Tymczasem, co zrobić, aby nasz trawnik przetrwał mroźną polską zimę? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
Jak zimuje trawnik?
Zacznijmy od podstaw. Trawnik nie jest przystosowany do mrozów, mimo że całkiem szybko ożywa wraz z nadejściem roztopów. Zwykle już wczesną wiosną odzyskuje on swoją pierwotną kondycję. Aby nie musieć co roku dosiewać trawnika, warto odpowiednio zadbać o niego przed nadejściem zimy.
Pomocne może w tym być nawożenie trawnika na jesień. Pozwoli to na zwiększenie odporności trawnika i przystosuje go do zmieniającej się pogody. W tym celu należy wyeliminować nawożenie go azotem. Nie chcemy, aby trawnik ożył, a by zapadł w zimowy sen.
Dlatego też już końcem września zacznijmy nawozić go potasem i fosforem. Działania te sprawią, że trawnik stanie się bardziej odporny na mróz. Wystarczy zastosować sól potasową. 1 kg tego preparatu wystarczy na 100 m2 trawnika. Przed nawożeniem pamiętajcie, aby dobrze podlać trawnik.
Czy warto kosić trawnik przed zimą?
Koszenie trawnika przed zimą w taki sam sposób jak latem, to rozwiązanie niezbyt racjonalne. Zaleca się, aby ostatnie koszenie było wykonane na wysokość 4 cm. Krótsze przystrzyżenie trawnika spowoduje, że trawnik może przemarznąć aż do korzeni w trakcie zimy.
Z kolei niekoszenie trawnika również jest nieodpowiednim podejściem. Wysoka trawa może stać się siedliskiem patogenów grzybowych, przez które trawnik będzie gorzej odrastać na wiosnę. Ostatnie koszenie trawnika warto przeprowadzić w drugiej połowie października.
Pamiętajcie także, aby jesienią regularnie czyścić trawnik z liści. Wilgotne liście pod warstwą śniegu sprawiłyby, że trawnik nie mógłby oddychać, a w miejscu leżakowania liści rozpocząłby się proces gnilny trawnika.
Jak zadbać o trawnik przez zimą?
Jeśli chcecie idealnie zabezpieczyć trawnik przed zimą, warto także zastosować sprawdzony patent ogrodników. Polega on na nawożeniu trawnika obornikiem, aczkolwiek dopiero w drugiej połowie listopada.
Zabieg ten wykonujemy, gdy trawa już lekko przymarznie, aby zapobiec pobudzeniu jej do wzrostu. Pozwoli to na wniknięcie obornika w głąb ziemi, co tylko dodatkowo użyźni trawnik. Dzięki temu zabiegowi, trawnik lepiej przetrwa trudny, mroźny okres.
Zabieg ten warto wykonywać raz na 3-4 lata. Po pierwszym roku stosowania trawnik nie będzie wymagał na wiosnę innego nawożenia. Drodzy Czytelnicy, a jak Wy przygotowujecie swoje trawniki do zimy?
Zobacz także:
- Nigdy nie wyrzucam skoszonej trawy. Mam na nią sprawdzone patenty
- Nie wyrzucaj skoszonej trawy, to zielone złoto. W ogródku jest cenna jak nic innego
- To idealny moment na pierwsze koszenie trawnika po zimie. Trawa urośnie bujnie i równo