DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Kup w aptece i nałóż na chwasty. Wypali je do gołej ziemi
canva/vkbhat

Kup w aptece i nałóż na chwasty. Wypali je do gołej ziemi

1 kwietnia 2023
Autor tekstu: Aneta Wyszyńska

Chwasty w ogrodzie to nie lada wyzwanie. Pojawiają się wszędzie, między płytkami chodnikowymi, czy kostką brukową i na grządkach, tudzież innych i dogodnych dla nich miejscach. Trudne do usunięcia, często wracają, wywołując u nas szewską pasję. Przychodzimy z pomocą na ten, chwastowy problem.

Czy boraks jest dobry na chwasty?

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się chwastów z naszego ogrodu jest użycie boraksu. Świetnie nadaje się na chwasty, które rosną między innymi w szczelinach chodnika prowadzącego prosto do domu. Jest również łatwo dostępny, bo można go nabyć praktycznie w każdej aptece.

Co należy zrobić, aby z jego pomocą pozbyć się chwastów? Kiedy nadejdzie wczesna wiosna, wystarczy posypać nim miejsca występowania niepożądanych roślin. Dzięki temu te nie będą miały możliwości dobrego ukorzenienia się. Użycie go, zapewni również trzymanie się z daleka niechcianych owadów, takich jak np. mrówki.

Stosując boraks, trzeba uważać, aby nie zaszkodzić innym roślinom w ogrodzie. Ten działa toksycznie i drażniąco!

Chwast rosnący między płytkami chodnika.png
canva/wuviveka
Chwasty i mech natychmiast znikną z kostki brukowej na podjeździe. Trzeba zrobić tylko jedną rzecz

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu warzywnego?

Robiąc to lepiej nie stosować środków chemicznych do ich usuwania. Istnieje duże ryzyko, że gdy herbicydy dostaną się do gleby, mogą zostać wchłonięte przez tkanki warzyw. Te z kolei spożywane są przez człowieka, więc bardzo łatwo przenieść je do naszego organizmu.

Zatem, czym najlepiej oporządzić warzywne grządki , aby pozbyć się chwastów?

Rośliny zawsze trzeba siać we wcześniej przygotowanych i wyznaczonych grządkach. Dzięki temu, z łatwością odróżnimy je od niepożądanych chwastów.

Jeśli chwasty, dopiero próbują się zadomowić w naszym ogrodzie, wystarczy nam do tego motyka oraz kultywator.

Z pomocą pierwszego narzędzia, wzruszysz ziemię pomiędzy rzędami warzyw i tym sposobem podetniesz chwastom korzenie . Ich zielone, ścięte części pozostaw do wyschnięcia na glebie. Możesz przeznaczyć je na ściółkę.

Używając kultywatora, również wzruszysz ziemię dookoła roślin, uniemożliwiając im wzrost. Metoda ta, jest skuteczna zwłaszcza na tak zwane chwasty samosiejki. Warto je podciąć i przeznaczyć na kompost.

Poznaj swojego wroga

Zanim zabierzemy się za usuwanie chwastów, warto rozeznać się, które z nich rosną w naszym ogrodzie . Dlaczego? Ponieważ istnieją takie gatunki niepożądanych roślin, które rozmnażają się z nasion i kwitną latem. Zatem nie należy usuwać ich w okresie kwitnienia, gdyż pobudzimy je do wzrostu.

Lepiej poczekać do wiosny, aż wykiełkują i dopiero wtedy zabrać się za ich eliminację z naszego ogrodu. Dodatkowo, po takim zabiegu można siać lub wysadzać rośliny.

usuwanie chwastów (1).png
canva/okugawa
Chwasty na trawniku – jak z nimi walczyć?
Trawnik potrzebuje tego na początku wiosny. Najłatwiejszy sposób na szkodniki, chwasty i mech
Obserwuj nas w
autor
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy