Trawnik potrzebuje tego na początku wiosny. Najłatwiejszy sposób na szkodniki, chwasty i mech
Nie tylko koszenie jest ważne w utrzymaniu dobrej kondycji trawnika. Ten potrzebuje również wapna, dlatego warto pamiętać o wapnowaniu trawnika. Z dzisiejszego artykuły, dowiesz się jak poprawnie przeprowadzać ten zabieg pielęgnacyjny.
Dlaczego wapnowanie?
Przede wszystkim wapnowanie robimy, aby nieco odkwasić ziemię. Zwiększamy jej odczyn pH, aby miała około 6 - 7 do 7,5 pH.
Dodatkowo wapno pełni funkcję tak zwanego wapna pokarmowego, jaki trawnik „zjada” w sezonie nawet 20 g na m2. Dlateg, warto go troszkę sypnąć co roku. Najlepiej do takiego zabiegu nadaje się wapno kredowe.
Warto również pamiętać, że wapno, mimo bycia źródłem wapna oraz węglanu magnezu, nie jest zamiennikiem nawozu.
Sanepid ostrzega, nikt nie powinien mieć jej w domu. Pozbądź się natychmiastKiedy trawnik potrzebuje wapnowania?
Warto rozeznać się, czy na trawniku nie zaczyna pojawiać się mech. Trawy “toczą” pojedynek o składniki odżywcze, a to skutkuje wyrastaniem roślin niepożądanych. Jak wcześniej wspomniany przez nas mech. Kiedy trawa zaczyna częściej chorować i dostrzeżemy zwiększoną ilość szkodników, jak również pojawiające się chwasty.
Można również przeprowadzać kontrolę kwasowości gleby z pomocą specjalnego urządzenia zwanego pH-metrem. Znajdziecie je w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym.
Niskie pH może znacząco ograniczyć działanie wielu środków stosowanych na choroby, szkodniki, czy chwasty.
Jak poprawnie przeprowadzić wapnowanie?
Terminy, w jakich powinno się wykonać wapnowanie to początek wiosny, przed wegetacją albo dopiero na jesieni. Taki okres jest najlepszym, gdyż zabieg ustabilizuje pH gleby przed wzrostem trawy. Wapnowanie powinno wykonywać się raz na 3 - 4 lata. Po wapnowaniu warto lekko zagrabić trawnik.
Nawozy wapniowe należy stosować na powierzchni trawnika, gdyż wchłaniają się w głąb ziemi wraz z podlewaniem, czy opadami deszczu.