Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Kupując blat do kuchni, kieruj się 1 zasadą. Będziesz zachwycony z wyboru
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.12.2023 19:02

Kupując blat do kuchni, kieruj się 1 zasadą. Będziesz zachwycony z wyboru

kuchnia
Canva / nastyaphphotos

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy naprawdę sporo czasu. Powinna być funkcjonalna i dobrze zaplanowana. Inaczej gotowanie w niej będzie udręką. Bardzo ważny jest również kuchenny blat.

Kuchenne blaty są naprawdę różne. Znajdziemy takie wykonane z kamienia, drewniane, czy laminowane. Jednak czym kierować się, wybierając kuchenny blat? Ważna jest jedna zasada, która sprawi, że kuchnia będzie idealnie się prezentować.

Jaki blat wybrać do kuchni?

Wybór blatu do kuchni to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i jaki blat będzie spełniał nasze potrzeby. Zdecydowanie najtrwalsze będą blaty kamienne.

Blaty kamienne mają tę przewagę nad drewnem i laminatem, że są odporne na ciepło garnków, więc nie musimy martwić się podkładkami. Jednak to jedna z najdroższych opcji. Alternatywą będą blaty laminowane lub z konglomeratu.

Blaty laminowane są przede wszystkim jedną z najtańszych opcji. Mogą imitować blat drewniany, czy kamienny. Są dość trwałe, jednak do kamienia im daleko. Natomiast blaty z konglomeratu są naprawdę trwałe i zbliżone do tych kamiennych. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze blatu? 

Projekt bez nazwy (1).jpg
Canva / Max Pahubovskiy, Pexels

Tym kieruj się przy wyborze blatu

Przy wyborze blatu znaczenie ma nie tylko materiał, z którego jest wykonany. Jeśli chcemy, żeby kuchnia dobrze wyglądała, musimy dobrać odcień do rodzaju szafek. Jak zrobić to w prawidłowy sposób?

Blat do szafek możemy dobrać na zasadzie kontrastu. W tym przypadku do jasnych mebli wybieramy ciemny blatu lub na odwrót. Ten sposób sprawia, że kuchnia ma ciekawy charakter. Jak inaczej dobrać blat?

Kuchnia pełna harmonii

Blat kuchenny może być też dopełnieniem całej kuchni. W takim przypadku blat dobieramy pod kolor kuchni. Jeśli decydujemy się na jasne, szare szafki, możemy do nich dobrać biały kamienny blat.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie również drewniany blat, który idealnie sprawdzi się, jeśli chcemy wprowadzić do kuchni naturalne odcienie. Drewniany blat będzie dobrze komponował się z szafkami w odcieniach zieleni.

Projekt bez nazwy (2).jpg
Canva / Curtis Adams, Pexels

Zobacz także: