Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kwiaty lilaka zalej olejem. Genialna mikstura
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.05.2024 14:29

Kwiaty lilaka zalej olejem. Genialna mikstura

Kwiaty lilaka
Fot. Canva/Anastasia Collection

Lilak, nazywany potocznie bzem to bardzo ciekawa, aczkolwiek niedoceniana roślina o delikatnym, słodkich zapachu. Wielu z nas kojarzy się ona z dzieciństwem, gdyż od lat porasta ogrody Polaków.

Mało kto wie, że lilak to również prozdrowotna roślina, która swoje zastosowanie znalazła między innymi w medycynie ludowej. Czy wiecie, jak ją wykorzystać?

Właściwości lilaka

Lilak wykazuje wiele intrygujących prozdrowotnych właściwości. Nie bez powodu bzy porastały ogrody szlachty Imperium Osmańskiego. Historycy twierdzą, że miejsce to mogło być kolebką preparatów lilakowych.

Początkowo wykorzystywany był głównie do sporządzania perfum. Jednakże przez znaczną ilość kwasu askorbinowego, olejki eteryczne, czy flawonoidy zauważono, że można wykorzystać go również do zbijania gorączki, czy jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Nie bez powodu z Lilaka wytwarza się zarówno napary, jak i oleje, a także maści, które pomagają w schorzeniach reumatologicznych. Niestety środki te są trudnodostępne.

Lilak 2.jpg
Fot. Canva/Daria-Yakovleva, pixabay

Przygotuj prozdrowotne preparaty w domu

To zaskakujące, że tak cenne, naturalne specyfiki są tak mało popularne, tym bardziej że można bez większych problemów wytworzyć je w zaciszu własnego domostwa.

Przykładowo olej z kwiatów lilaka można przygotować, oddzielając kwiaty od łodyg i wrzucając je do słoika. Całość należy zalać olejem roślinnym rozgrzanym do temperatury 40 stopni Celsjusza i odstawić na 2 dni. Teraz pozostało tylko przecedzić preparat przez gazę i gotowe.

Jak stosować olej z kwiatów lilaka?

Olej z kwiatów lilaka można stosować zarówno jako środek przeciwbólowy, jak również czyszczący. To niesamowite, że preparat, który pomoże w walce z migreną i gorączką, doskonale sprawdzi się podczas tworzenia aromatycznych, domowych preparatów czyszczących.

Olej z kwiatów bzu szczególnie docenimy latem. Wspomaga on gojenie się oparzeń słonecznych, zmniejsza żylaki, a także może korzystnie wpływać na zmniejszenie wszelkich dolegliwości skórnych w tym trądziku.

Zimą docenimy miksturę z kwiatów lilaka podczas przeziębienia i grypy. Inhalacje z użyciem olejku z tej rośliny doskonale wpływają na poprawę kondycji naszych dróg oddechowych.

Lilak 3.jpg
Fot. Canva/agamaszota, pixabay

ZOBACZ TAKŻE: