Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Kwiaty w doniczkach marnieją? Zrób test ogórka, tak je uratujesz
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 03.02.2024 17:37

Kwiaty w doniczkach marnieją? Zrób test ogórka, tak je uratujesz

choroby roślin doniczkowych
canva/SeventyFour, canva/irynakhabulik

Jesień i zima to trudny czas dla naszych roślin doniczkowych. Niestety w tym okresie są osłabione i przez to bardziej narażone na ataki szkodników. Jak sprawdzić, co jest przyczyną złego wyglądu kwiatów doniczkowych?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że rośliny doniczkowe zimą przechodzą w stan hibernacji i przestają tak szybko rosnąć. To nie świadczy o ataku szkodników. Podpowiemy, jak sprawdzić, dlaczego rośliny gorzej wyglądają.

Dlaczego kwiaty doniczkowe marnieją?

Przyczyn złego wyglądu roślin doniczkowych może być wiele. Niektóre okazy nie przepadają za suchym powietrzem i mogą gorzej wyglądać, kiedy stoją w pobliżu kaloryferów.

Często popełnianym błędem, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, jest nadmierne podlewanie roślin. Przelane kwiaty doniczkowe zaczynają tracić liście, a uratować może je jedynie przesadzenie do nowego podłoża. To nie jedyna przyczyna chorób roślin doniczkowych.

Kolejnym problemem są szkodniki. To zdecydowanie największe wyzwanie dla wielu z nas. Ciężko ustalić, czy za złym stanem kwiatów doniczkowych stoją szkodnik. Właśnie dlatego warto w takiej sytuacji zrobić test ogórka. 

rośliny doniczkowe
Canva / Tanya Paton, Getty Images

Jak sprawdzić, czy szkodniki zaatakowały nasze rośliny?

Szkodniki mogą całkowicie zniszczyć kwiaty doniczkowe w naszym domu. Wiele z nich ciężko zauważyć gołym okiem. Dlatego, kiedy nie wiemy, co jest przyczyną złego stanu roślin, możemy wykonać test ogórka.

Ten trik pokazał na swoim profilu na Instagramie @ulubionyogrodnik. Musimy położyć w doniczce plaster ogórka i zaczekać. Po 24 godzinach wracamy, żeby sprawdzić, czy szkodniki dały znać o swojej obecności.

Jak działa test ogórka?

Plastry ogórka dla szkodników roślin doniczkowych są naprawdę kuszące. Właśnie dlatego po 24 godzinach na pewno uda się zaobserwować ich obecność. Warzywo może być podgryzione, a czasem nawet szkodniki będą urządzać ucztę na jego powierzchni.

Jeśli test ogórka okazał się skuteczny i odkryliśmy, że szkodniki niszczą kwiaty doniczkowe, musimy od razu się tym zająć. W takiej sytuacji często konieczne będzie przesadzenie do nowego podłoża. Gdy już rozpoznaliśmy szkodniki, warto przygotować także odpowiedni oprysk. W ten sposób uratujemy nasze roślinki.

Zobaczy także: