Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Żadna soda i ocet, blachę do pieczenia czyszczę tylko tak. Po tłuszczu i brudzie nie ma śladu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.01.2024 14:57

Żadna soda i ocet, blachę do pieczenia czyszczę tylko tak. Po tłuszczu i brudzie nie ma śladu

Jak wyczyścić blachę do pieczenia?
Shutter/Leka Sergeeva

Jeśli w waszym domu dzierżycie miano MasterChefa, z pewnością problem ten jest wam znany. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie przypalił blachy do pieczenia.

Niestety, już niewielka ilość tłuszczu, która wycieknie z przygotowywanego posiłku, wystarczy, aby podczas pieczenia na brytfance powstał trudny do usunięcia osad. Na szczęście mamy patent na to, jak wyczyścić blachę domowymi sposobami.

Stało się. Pora na szorowanie

Znasz ten ból? Wkładasz do piekarnika pieczołowicie wyrabiane ciasteczka i ustawiasz piekarnik na określoną temperaturę. Niestety w międzyczasie dzwoni ci telefon i omyłkowo nie ustawiasz sobie budzika, aby wyjąć ciastka na czas. Spokojnie, te przypomną o sobie same… Zapach spalenizny obudzi cię lepiej niż mocna kawa.

Spalone ciasteczka bolą, ale problem dopiero się zaczyna. Zaraz po usunięciu z blachy ciasteczek widzisz, że nie tylko one „nieco się zwęgliły”. Trudna do usunięcia maź już zdążyła osiąść na twojej brytfance, a ty zostajesz z trudną zagwozdką, jak wyczyścić blachę?

Jak wyczyścić blachę 2.jpg
Canva/Borislav, Getty Images

Jak wyczyścić blachę domowymi sposobami?

To jednak jeszcze nie powód, aby załamywać ręce. Z pomocą przychodzą domowe rozwiązania. Wystarczy posypać obficie przypaloną blachę solą kuchenną, rozłożyć ją równomiernie na całej płaszczyźnie spalenizny i wstawić blachę do rozgrzanego do 100 stopni Celsjusza piekarnika do momentu, aż sól nie stanie się brązowa.

Po tym czasie wystarczy tylko wyjąć blachę, poczekać aż ta przestygnie i przetrzeć ją z tłustych, przypalonych plam wilgotną gąbką. Dzięki temu patentowi na dobre zapomnisz o żmudnym szorowaniu spalenizny.

Zapomnij o szorowaniu. Tak doczyścisz blachę w mgnieniu oka

Jeśli powyższy patent na to, jak wyczyścić blachę ci się spodobał, koniecznie poznaj jego alternatywy. Przypaloną blachę można wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej i octu.

Wystarczy nanieść obfitą ilość sody oczyszczonej na przypalony obszar, spryskać to miejsce mieszanką wody z octem w proporcji 50/50, a gdy soda zacznie się pienić, należy przystąpić do usuwania brudu za pomocą gąbki.

Jak widzicie, istnieje wiele patentów na to, jak wyczyścić blachę kuchenną. Macie jakieś inne sposoby na to, jak radzić sobie z tym przykrym problemem? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się nimi z nami w komentarzach.

Jak wyczyścić blachę 3.jpg
Canva/undefined undefined, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: