Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Larwy much wykluwają się w domach. Jeśli się pojawią, działaj od razu
Paulina Korzec
Paulina Korzec 12.06.2024 15:02

Larwy much wykluwają się w domach. Jeśli się pojawią, działaj od razu

Larwy
Fot. Canva Pro/tomazl

Chociaż każdy dąży do tego, by mieć czysty, higieniczny i bezpieczny dom, często trudno uniknąć w nim obecności szkodników. Rozmaite owady - czy tego chcemy, czy nie - są naszymi nieodłącznymi towarzyszami.

Przykładem takiego pospolitego, domowego insekta, jest mucha. Owady te najczęściej wlatują z zewnątrz skuszone zapachem jedzenia. Prawdziwy problem zaczyna się w momencie, gdy muchy rozmnażają się w domu i składają jaja, z których wylegają się larwy. Jak temu przeciwdziałać?

Larwy much wykluwają się w domach

Widok muchy w domu raczej nikogo nie dziwi. Często latają one w ciepłe dni, gdy z otwartych okien unosi się zapach resztek pożywienia. Nie zawsze jednak wystarczy odstraszyć je packą na muchy, by pozbyć się problemu.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że źródło plagi much znajduje się pod naszym dachem. Owady te chętnie składają jaja w domu, gdzie znajdują idealne ku temu warunki, szybko się namnażając i plądrując nasze mieszkania pod postacią larw.

Mucha domowa w stadium larwalnym ma jasny, kremowy kolor i od kilku mm do nawet 1 cm długości. Posiada także charakterystyczne prążki. Larwy te nie są duże, ale ich obecność bywa bardzo uciążliwa.

Larwa
Fot. Canva/Steve Jones

Skąd biorą się larwy much w domu?

Muchy wlatują do mieszkań zwabione zapachem rozkładającego się jedzenia, śmieci czy też zwierzęcych odchodów. Żywią się gnijącymi resztkami i w miejscach, które zapewniają im do dostęp do takiego pożywienia, składają jaja.

W domu miejscem bytowania larw muchy jest w związku z tym najczęściej kuchnia, a dokładnie wilgotne i zaciemnione miejsca np. w pobliżu śmietników lub za szafkami. Wystarczy im dostęp do płynnych resztek, by szybko rosły i błyskawicznie się namnażały, zajmując kolejne pomieszczenia w domu.

Sam widok oraz zapach larw powoduje dyskomfort, ale ich obecność może być także bardzo szkodliwa dla zdrowia. Owady te zanieczyszczają bowiem powierzchnie oraz produkty żywnościowe, przenoszą bakterie i zarazki. Trzeba się ich jak najszybciej pozbyć.

Jak pozbyć się larw much?

Aby zapobiegać namnażaniu się much w domu, trzeba bezwzględnie dbać o porządek. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy przechowywać ganiających resztek pożywienia, np. rozkładającego się mięsa. Regularne opróżnianie śmietników to podstawa.

Plamy z napojów i innych produktów żywnościowych trzeba od razu zmywać, warto też zadbać o czystość akcesoriów, z których korzystają domowe pupile. Jeśli już przechowujemy jedzenie, to tylko szczelnie zamknięte. Pozbywajmy się zepsutych owoców, które przyciągają te szkodniki.

Jeśli zauważymy larwy, trzeba je natychmiast zwalczyć np. za pomocą octu. Muchy odstrasza także kwas cytrynowy i ocet jabłkowy. Wystarczy regularnie spryskiwać powierzchnie, by pozbyć się problemu.

Larwy
Fot. Canva/tomazl

Zobacz także: