Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mieszam z wodą i robię oprysk. Czerwce odpadają od roślin
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.06.2024 10:25

Mieszam z wodą i robię oprysk. Czerwce odpadają od roślin

Czerwce
Fot. Shutter/Natalia Kokhanova, Fot/Shutter/Antonio Gravante

Szkodniki żerujące na roślinach to utrapienie ogrodników i miłośników roślin doniczkowych. Grupą insektów, która atakuje zarówno nasze uprawy ogrodowe, jak i kwiaty w domach, są czerwce. Walkę z nimi warto zacząć natychmiast.

Te niewielkie owady potrafią być niezwykle uciążliwe, a ich zwalczanie wymaga czasu i determinacji. Nie musimy jednak sięgać po chemie. Wystarczą domowe sposoby, by pozbyć się czerwców raz na zawsze.

Czerwce, czyli uciążliwe szkodniki w domu i ogrodzie

Czerwce to grupa pluskwiaków, do której przynależy kilka tysięcy gatunków owadów. Należą do nich trzy główne kategorie: tarcznikowate (np. tarcznik jałowcowiec, skorupik jabłoniowy), misecznikowate (np. misecznik tujowiec, oliwkowiec i śliwowiec, świerkowiec większy) oraz wełnowce (np. wełnowiec szklarniowiec).

Przytoczone wyżej nazwy poszczególnych gatunków czerwców dobrze obrazują ogromny przekrój roślin, na których żerują te uciążliwe szkodniki. Niszczą one zarówno iglaki, takie jak tuje, świerki i jałowce, krzewy ozdobne oraz owocowe, a także domowe rośliny doniczkowe - paprocie, storczyki czy palmy.

Czerwce, zwłaszcza tarczniki i miseczniki mają charakterystyczny, wypukły kształt, ale ze względu na niewielki rozmiar i małą ruchomość często ciężko je zauważyć, a niekiedy przypominają one po prostu fragmenty roślin. Szybko się rozmnażają i w krótkim czasie może dojść do ich prawdziwej inwazji, a to poważne zagrożenie dla naszych roślin.

Czerwce atakują rośliny

Czerwce mocno przylegają do roślin, wysysają z nich soki i pokrywają je kleistą mazią, doprowadzając do ich osłabienia. Rośliny żółkną i marnieją, stają się mniej odporne, atakują je choroby, np. grzybowe. Z czasem wylęgają się też larwy czerwców, które żerują na liściach i łodygach, kompletnie niszcząc rośliny.

Jeśli tylko okaże się, że za obumieraniem roślin stoją czerwce, trzeba od razu rozpocząć walkę z nimi. Nie musimy korzystać ze środków chemicznych. Wystarczy sprawdzony, domowy sposób z wykorzystaniem płynu do mycia naczyń.

Przepis na domowy oprysk na czerwce

Na czerwce dobrze działa zwykłe mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń, które uszkadzają chitynowe pancerzyki owadów. Doskonałym środkiem jest też tłuszcz, który zatyka otwory oddechowe na skórze owadów.

Z tych składników przygotujemy domowy oprysk na czerwce. Do litra wody dodajemy 2 łyżeczki oleju i odrobinę płynu do mycia naczyń. Mieszamy i przelewamy do pojemnika z atomizerem. Płyn do mycia naczyń możemy zastąpić mydłem w płynie, a do mikstury dodać kilka kropli octu lub alkoholu, by skutecznie wyeliminować te szkodniki.

Zobacz także: