Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wyrzucaj. Na szkodniku możesz zarobić
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.06.2024 09:11

Nie wyrzucaj. Na szkodniku możesz zarobić

Turkuć podjadek
Fot. YouTube/Stanislav Materna

Turkuć podjadek to duży owad siejący spustoszenie w ogrodach. Jego ofiarą padają zarówno inne insekty, jak i uprawiane przez nas rośliny. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy szukają skutecznych sposobów na pozbycie się tego szkodnika.

Jak się jednak okazuje, nie warto się go uśmiercać. Nie jest to ani humanitarne, ani… opłacalne. Dlaczego? Ponieważ są osoby skłonne zapłacić za żywe osobniki turkucia podjadka.

Turkuć niszczy uprawy

Turkucie podjadki zasłużyły na miano największych szkodników w naszych ogrodach, również w rozumieniu dosłownym. Zawdzięczają to swoim rozmiarom - ponad 6 cm długości i 4 cm rozpiętości skrzydeł czyni z nich rekordzistów pod względem wielkości wśród owadów w Polsce.

Niemałe są także szkody, jakie te insekty powodują w uprawach. Drążąc tunele, osłabiają system korzeniowy roślin, a w dodatku żerują na młodych pędach, a nawet bulwach. Co prawda nie oszczędzają także innych szkodników, takich jak pędraki, ale nie wyrównuje to strat, do jakich doprowadzają w ogrodzie.

Turkuć podjadek żeruje pod ziemią, a pora jego aktywności przypada w nocy, wiec spotkania z tym owadem nie należą do najczęstszych. Mimo to obecność dołków i tuneli w ogrodzie wraz z postępującym obumieraniem roślin potwierdza bytowanie tego szkodnika na naszej posesji. Wtedy warto działać od razu, ale nie zabijając tych osobliwych owadów. Można się na nich nieźle wzbogacić.

Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Ze względu na bytowanie turkuci pod ziemią i ich ograniczoną aktywność za dnia, “polowanie” na te owady może nie być łatwe. Z tego samego względu nie zawsze sprawdzają się w tej walce środki chemiczne, które zresztą sporo kosztują.

Możemy jednak złapać turkucia całkiem za darmo, co więcej - jeszcze na nim zarobić. Jak to możliwe? Wystarczy wyłapać żywe szkodniki, w czym pomóc mogą specjalnie skonstruowane pułapki.

Sekretem udanych łowów będzie dobry wabik na te insekty, które wprost przepadają za zapachem obornika. Warto wykorzystać ten fakt i umieścić naturalny nawóz koński w zagłębieniu, do którego natychmiast przypełzną owady. Wtedy możemy je złapać, ale nie wyrzucajmy ich! Lepiej je… sprzedać.

Kto kupi turkucia podjadka?

Turkuć podjadek zjada mniejsze owady, ale pada ofiarą większych od siebie stworzeń, a mianowicie ryb. Jest wielkim przysmakiem szczególnie dla suma, który chętnie złapie się na tę przynętę. To właśnie dlatego żywe turkucie są niezwykle cenne dla wędkarzy. Ile można za nie dostać?

Na portalach internetowych znajdziemy wiele ogłoszeń o chęci kupna i sprzedaży turkuci podjadków. Żywe okazy kosztują od kilku do nawet 10 zł za sztukę. Często oferowane są w “zestawach" po kilka sztuk za np. 50 zł. To niemała kwota, którą możemy zarobić, jednocześnie pozbywają się problemu z ogrodu.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Stanislav Materna na YouTube.

Zobacz także: