Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zjedzą ćmę bukszpanową co do jednej. Koniec z inwazyjnym szkodnikiem
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.06.2024 10:15

Zjedzą ćmę bukszpanową co do jednej. Koniec z inwazyjnym szkodnikiem

Ćma bukszpanowa
Fot. YouTube/ ogród na co dzień

Bukszpan to niezwykle popularny w Polsce krzew. Wiecznie zielony, doskonale nadaje się na żywopłoty. Jego uprawa jest prosta, ale może ją zakłócić obecność ćmy bukszpanowej.

Ten uciążliwy szkodnik jest w stanie w krótkim czasie doprowadzić do ogołocenia całego krzaczka. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby walki z ćmą bukszpanową i wcale nie jest to chemia. Sprawdź, jak pozbyć się jej z ogrodu.

Ćma, która zagraża bukszpanom

Bukszpany to powszechnie spotykane w ogrodach rośliny zimozielone. Doskonale nadają się do formowania, pełniąc rolę efektownych żywopłotów. W krótkim czasie nasze starannie wypielęgnowane krzewy mogą zostać zniszczone przez ćmę bukszpanową.

Ten groźny szkodnik to w rzeczywistości jeden z gatunków motyla nocnego o rozpiętości skrzydeł wynoszącej ok. 4 cm. To jednak nie dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej są zagrożeniem w ogrodzie, a jej larwy, które wykluwają się z licznych jaj złożonych na spodniej stronie liści.

Gąsienice ćmy bukszpanowej są duże (mają nawet ok 4 cm) i niezwykle żarłoczne. Te szkodniki żywią się młodymi pędami i liśćmi bukszpanu, które obgryzają i pokrywają przędzą - lepką wydzieliną, która zanieczyszcza roślinę. W wyniku żerowania larw ćmy bukszpanowej, krzewy stają się przerzedzone i pożółkłe, aż w końcu całkiem ogołocone obumierają.

Pozbądź się ćmy bukszpanowej

Przeciwko ćmie bukszpanowej dostępne są środki chemiczne, które jednak bywają kosztowne i mocno inwazyjne. Alternatywą mogą być pułapki feromonowe, która pozwalają monitorować i ograniczyć populację tych owadów.

Inny sposób to ekologiczne opryski mikrobielogiczne bazujące na zastosowaniu bakterii groźnych dla gąsienic ćmy bukszpanowej oraz innych motyli.

Warto również stosować metodę mechaniczną, polegającą na usuwaniu liści i pędów, na których obecne są jaja i kokony larw ćmy bukszpanowej. Zainfekowane części rośliny najlepiej spalić. Gąsienice można też strząsać ręcznie i wyzbierać lub zmyć za pomocą silnego strumienia wody.

Naturalni wrogowie ćmy bukszpanowej

W walce z ćmą bukszpanową warto skorzystać z pomocy jej naturalnych wrogów. Gąsienice tego motyla stanowią przysmak dla powszechnie spotykanych dzikich ptaków - wróbli, sikorek i zięb. Zaprośmy je do naszego ogrodu, wieszając na gałęziach drzew specjalne przysmaki i budki lęgowe dla ptaków.

Z gąsienicą rozprawi się także ptactwo udomowione. Jeśli hodujemy na posesji kury, problem żerowania ćmy bukszpanowej zostanie rozwiązany. 

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Ogród na co dzień na YouTube.

Zobacz także: