Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Pozbądź się szkodników z drzew. Wystarczy woda i worek
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.06.2024 12:06

Pozbądź się szkodników z drzew. Wystarczy woda i worek

Dziurawe liście
Fot. Canva/Alif Ramadhan

Szkodniki to utrapienie nie tylko ogrodników, ale też sadowników, którzy czekają na obfite zbiory dorodnych owoców. Niestety, zdarza się, że plony są niewielkie, a owoce robaczywe. Można jednak łatwo temu zapobiec.

Drzewka owocowe są miejscem żerowania różnych gatunków owadów. Na wszystkie szkodniki zadziałają proste, domowe sposoby, dzięki którym zniechęcimy uciążliwe insekty do żerowania w naszym sadzie.

Szkodniki żerujące na drzewach owocowych

Owoce z własnego ogródka to ogromna satysfakcja i niepowtarzalny smak oraz aromat. Czereśnie, wiśnie, jabłka i gruszki są łakomym kąskiem nie tylko dla nas, ale także dla szkodników, które chętnie żerują na drzewkach owocowych.

Liście drzew często są atakowane przez mszyce, przędziorki i szpeciele, natomiast na gałęziach żerują bawełnice korówki. Same owoce padają ofiarami larw muchówek i motyli, takich jak owocówka jabłkóweczka i śliwkóweczka czy nasionnica trześniówka.

Chociaż często nie od razu dojrzymy same szkodniki, po drzewkach owocowych szybko poznamy, że dzieje się z nimi coś złego. Zdeformowane, pożółkłe liście, uszkodzone i szybko opadające owoce to znak, że drzewo zostało zaatakowane przez szkodnika. W takiej sytuacji trzeba działać natychmiast, zanim insekty się namnożą.

Zawieś woreczki w sadzie

W walce ze szkodnikami drzewek owocowych sadownicy stosują dość nietypowy, ale bardzo skuteczny sposób. Do przygotowania domowego odstraszacza przeciwko nieproszonym gościom żerującym na owocach potrzebne będą zwykłe woreczki foliowe i kilka monet.

Do worków nalewamy wodę i wrzucamy monety, a następnie zawiązujemy na drzewie. Efekt? Promienie słońca odbijają się od wody i pieniędzy, tworząc refleksy świetlne skutecznie odstraszające szkodniki wędrujące gałęziach, nie tylko owady, ale też ptaki, w tym szpaki żerujące w czereśniach.

Jeśli jednak mierzymy się w sadzie z inwazją szkodników, powyższy sposób warto uzupełnić o inne, sprawdzone i ekologiczne metody walki z owadami żerującymi na drzewkach owocowych.

Tak zwalczysz szkodniki na drzewkach owocowych

Do walki z owadami latającymi, w tym owocówkami i nasionnicami, warto zastosować lepy w arkuszach lub kleiste tablice i płachty, do których przyczepią się szkodniki.

Zamiast chemicznych oprysków zastosujmy natomiast ekologiczne preparaty, które przygotujemy z podstawowych składników z ogrodu. Na owady odstraszająca działa zapach cebuli i czosnku, dlatego oprysk i wywar z tych warzyw są jak najbardziej zalecane w walce ze szkodnikami drzewek owocowych. Skuteczny sposób sadowników na robaczywe czereśnie to natomiast wyciąg z piołunu.

Zobacz także: