Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Masz ponad 65 lat? Możesz stracić prawo jazdy. Nowe przepisy wchodzą w życie już od stycznia
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 08.12.2023 12:46

Masz ponad 65 lat? Możesz stracić prawo jazdy. Nowe przepisy wchodzą w życie już od stycznia

prawo jazdy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szykują się spore zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Osoby powyżej 65. roku życia będą obowiązkowo przechodzić testy i badania lekarskie. Wiele chorób może wykluczyć ich z prowadzenia samochodu.

Powodem zaostrzenia zmian jest bardzo duża ilość wypadków, w tym śmiertelnych spowodowanych przez seniorów. Unia Europejska chce, by na drogach było jak najbardziej bezpiecznie. Nowe przepisy i lista schorzeń mogą was zaskoczyć.

Zaostrzone przepisy dla kierowców 65+

Zgodnie z założeniami UE, osoby, które ukończyły 65. rok życia, a w dalszym ciągu chcą prowadzić samochód, muszą wykonać obowiązkowe badania psychologiczne. Badania te przedłużą ważność prawa jazdy o 2 lata. 

Co będzie oceniane? Przede wszystkim szybkość reakcji i zdolność koncentracji. Negatywny wynik testów będzie wiązał się z utratą prawa jazdy. To jednak nie wszystkie wymogi, jakie będzie musiał spełnić kierowca po 65. roku życia. 

Przepisy te wprowadzone zostaną już w styczniu na terenie wielu państw członkowskich UE. W Polsce zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w 2024 roku. To jednak nie koniec nowości. Na kierowców czekać będą badania medyczne. Unia planuje kolejne obostrzenia dla seniorów.

prawo jazdy.jpg
canva/GCShutter

Obowiązkowe badania mają obejmować również ogólny stan zdrowia

Kierowców czekać będą nie tylko testy psychologiczne, badanie wzroku i słuchu. Badania będą bardzo szczegółowe. Lista chorób przewlekłych i problemów zdrowotnych, przez które można stracić prawo jazdy jest długa. I nie chodzi tu już wyłącznie o demencję, padaczkę, Parkinsona, narkolepsję, czy Alzheimera. Są to między innymi.:

  • choroby układu sercowo- naczyniowego,
  • choroby nerek,
  • znaczne pogorszenie się wzroku i słuchu,
  • choroby układu nerwowego,
  • cukrzyca,
  • zapalenie stawów,
  • przebyty udar mózgu. To jednak nie koniec zmian.

UE przygotowuje kolejne obostrzenia dotyczące prawa jazdy

Obowiązkowe badania psychologiczne i ocena stanu zdrowia kierowców po 65. roku życia wchodzą w życie od stycznia 2024 roku. Komisja Europejska prowadzi dodatkowo prace nad kolejnymi obostrzeniami. 

Planowane jest wprowadzenie corocznych testów psychologicznych  dla kierowców powyżej 70. roku życia. Dodatkowo badania medyczne będą przeprowadzane co roku u osób, które ukończyły 75 lat. Maksymalny termin ważności prawa jazdy dla osób po 65. roku życia będzie wynosić 5 lat. 

prawo jazdy.jpg
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz także:

Tagi: prawo