DomekIOgrodek.pl
Nowoczesne wnętrze

unsplash.com/Sidekix Media (CC0 Domena publiczna)

Meble z grzybów - ekologiczny projekt Polaka

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Nowoczesne projektowanie mebli wymaga niesamowitej kreatywności. Należy pamiętać o walorach estetycznych, ergonomii, a także o ważnym w ostatnich latach ekologicznym podejściu. Wszystkie te warunki spełnił polski projektant, Marek Głogowski, który

Projektanci z całego świata prześcigają się w projektowaniu mebli i przedmiotów użytku codziennego zgodnie z filozofią zero-waste. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą wzrostu świadomości na temat szkodliwości materiałów, z których stworzone są otaczające nas obiekty. Chodzi głównie o plastik zanieczyszczający naszą planetę - jak się okazuje, nie tak trudno go zastąpić!

Jednym z młodych twórców, który chciał przyczynić się do wsparcia ekologicznego projektowania, jest Marek Głogowski. Artysta zaprojektował obiekty z surowca, którego chyba nikt by się nie spodziewał.

Niezwykły pomysł projektanta - meble z grzybów

Marek Głogowski na swój nowatorski pomysł wpadł kilka lat temu. W 2017 roku obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych - dotyczył on właśnie zastosowania grzybni do produkcji mebli.

Artysta udowodnił, że grzyby są znakomitym materiałem spajającym i świetnie nadają się jako zamiennik plastiku. Umieszczając je w odpowiedniej formie, możemy zobaczyć, że wzrastają, a po uzyskaniu pożądanych rozmiarów mogą być zastosowane do produkcji przeróżnych elementów, opakowań czy właśnie mebli.

Mężczyzna tłumaczy, że funkcjonalność grzybów wiąże się z ich korzeniami, które tworzą silną i gęstą sieć. Trzeba więc odpowiednio o nie dbać, karmiąc je i uważając, aby nie zaatakował ich inny gatunek.

Przedmioty stworzone przez Marka Głogowskiego mają również inną wspaniałą zaletę - pięknie pachną lasem, a na dodatek służą zdrowiu swoich właścicieli! Takie nietypowe obiekty dobrze sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych mieszkaniach.

Meble z grzybów - znakomity pomysł doceniony za granicą

Jeden z pomysłów młodego artysty został pokazany większej publiczności podczas dubajskiej wystawy Global Graduation Show, gdzie doceniono kreatywne i ekologiczne podejście twórcy.

Niezwykłe krzesło, bo to o nim mowa, zostało wykonane z 40 kilogramów grzybni! Hodowla surowca zajęła Głogowskiemu znacznie więcej czasu, niż w przypadku mniejszych przedmiotów.

Jak tłumaczy projektant, jego dzieło jest manifestem, który ma zainspirować innych do podobnych działań twórczych z użyciem ekologicznych materiałów. Aby meble z grzybni produkowane były na masową skalę i funkcjonowały bez zarzutu, należałoby przeprowadzić zaawansowane eksperymenty dotyczące ich wytrzymałości.

Źródło: noizz.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Świetny trik na mycie okien, pożegnaj się ze smugami i brudem

  • Ważne, spadają rachunki za kluczową domową usługę. Wiemy, ile zaoszczędzisz

  • Znana przyprawa kuchenna w uprawie roślin zdziała cuda, genialny trik

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >