Nowoczesne wnętrze
unsplash.com/Sidekix Media (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 4 Stycznia 2021

Meble z grzybów - ekologiczny projekt Polaka

Nowoczesne projektowanie mebli wymaga niesamowitej kreatywności. Należy pamiętać o walorach estetycznych, ergonomii, a także o ważnym w ostatnich latach ekologicznym podejściu. Wszystkie te warunki spełnił polski projektant, Marek Głogowski, który stworzył lampy, krzesła i inne domowe przedmioty wykonane z... grzybów! Mężczyzna za swój niezwykły pomysł został doceniony również poza granicami kraju.

Projektanci z całego świata prześcigają się w projektowaniu mebli i przedmiotów użytku codziennego zgodnie z filozofią zero-waste. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą wzrostu świadomości na temat szkodliwości materiałów, z których stworzone są otaczające nas obiekty. Chodzi głównie o plastik zanieczyszczający naszą planetę - jak się okazuje, nie tak trudno go zastąpić!

Jednym z młodych twórców, który chciał przyczynić się do wsparcia ekologicznego projektowania, jest Marek Głogowski. Artysta zaprojektował obiekty z surowca, którego chyba nikt by się nie spodziewał.

Niezwykły pomysł projektanta - meble z grzybów

Marek Głogowski na swój nowatorski pomysł wpadł kilka lat temu. W 2017 roku obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych - dotyczył on właśnie zastosowania grzybni do produkcji mebli.

Artysta udowodnił, że grzyby są znakomitym materiałem spajającym i świetnie nadają się jako zamiennik plastiku. Umieszczając je w odpowiedniej formie, możemy zobaczyć, że wzrastają, a po uzyskaniu pożądanych rozmiarów mogą być zastosowane do produkcji przeróżnych elementów, opakowań czy właśnie mebli.

Specjaliści podjęli decyzję, oto roślina, którą okrzyknięto hitem 2021. Każdy miłośnik zieleni powinien ją miećSpecjaliści podjęli decyzję, oto roślina, którą okrzyknięto hitem 2021. Każdy miłośnik zieleni powinien ją miećCzytaj dalej

Mężczyzna tłumaczy, że funkcjonalność grzybów wiąże się z ich korzeniami, które tworzą silną i gęstą sieć. Trzeba więc odpowiednio o nie dbać, karmiąc je i uważając, aby nie zaatakował ich inny gatunek.

Przedmioty stworzone przez Marka Głogowskiego mają również inną wspaniałą zaletę - pięknie pachną lasem, a na dodatek służą zdrowiu swoich właścicieli! Takie nietypowe obiekty dobrze sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych mieszkaniach.

Meble z grzybów - znakomity pomysł doceniony za granicą

Jeden z pomysłów młodego artysty został pokazany większej publiczności podczas dubajskiej wystawy Global Graduation Show, gdzie doceniono kreatywne i ekologiczne podejście twórcy.

Niezwykłe krzesło, bo to o nim mowa, zostało wykonane z 40 kilogramów grzybni! Hodowla surowca zajęła Głogowskiemu znacznie więcej czasu, niż w przypadku mniejszych przedmiotów.

Jak tłumaczy projektant, jego dzieło jest manifestem, który ma zainspirować innych do podobnych działań twórczych z użyciem ekologicznych materiałów. Aby meble z grzybni produkowane były na masową skalę i funkcjonowały bez zarzutu, należałoby przeprowadzić zaawansowane eksperymenty dotyczące ich wytrzymałości.

Źródło: noizz.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News