DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mój dziadek zbiera jarmuż wyłącznie w tym terminie. Roślina traci goryczkę
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.11.2023 16:00

Mój dziadek zbiera jarmuż wyłącznie w tym terminie. Roślina traci goryczkę

kiedy zbierać jarmuż?
YouTube/infouprawa

Jarmuż to fantastyczne warzywo, które nadal możemy zobaczyć w ogrodach. Idealnie sprawdzi się jako poplon po roślinach wiosennych. Ma mnóstwo witamin i minerałów. Kiedy najlepiej go zrywać?

Jarmuż nazywany jest ostatnim warzywem. Naprawdę dobrze znosi mrozy. Mój dziadek zdradził mi, kiedy najlepiej go zbierać. Wtedy liście stają się najsmaczniejsze, ponieważ tracą goryczkę.

Co takiego ma w sobie jarmuż?

Liście jarmużu mają charakterystyczne postrzępione końcówki. Nie sposób go pomylić. Idealnie sprawdzi się, jako dodatek do sałatek, czy koktajli. Ma mnóstwo składników odżywczych, które wzmocnią nasz organizm jesienią i zimą.

Jarmuż ma naprawdę sporo białka, dlatego będzie świetny dla wegan i wegetarian. Do tego zawiera witaminy C, E, K i witaminy z grupy B. Podobnie jak marchew jest źródłem beta-karotenu i błonnika.

Jarmuż jest naprawdę prosty w uprawie i nie ma dużych wymagań. Źle znosi upały, ale za to jest naprawdę odporny na mróz. Mój dziadek zawsze powtarzał, że jarmuż to samo dobro. Kiedy najlepiej go zbierać?

kiedy zbierać jarmuż?
Canva / pompi, pixabay

Kiedy zbierać jarmuż?

Jarmuż dobrze znosi mróz. Listki możemy zrywać na raty. Nie musimy od razu zbierać wszystkich. Dzięki temu starczy nam na dłużej. Jednak kiedy najlepiej sięgnąć po pierwsze liście jarmużu?

Ze zbiorami warto poczekać do pierwszych przymrozków. Tak właśnie robi mój dziadek. Mróz sprawia, że jarmuż traci goryczkę, a liście stają się chrupiące i pełne smaku. Jarmuż zerwany po przymrozkach, najlepiej w słoneczny, bezdeszczowy dzień, nie będzie się psuć w lodówce i żółknąć.

Jak przechowywać jarmuż?

Jeśli w tym roku mamy obfite plony jarmużu musimy pomyśleć o odpowiednim sposobie przechowywania. Możemy jeść go na surowo. Natomiast w lodówce warto trzymać jarmuż w woreczkach z dopływem powietrza.

Jarmuż możemy też zamrozić. Dobrze sprawdzą się do tego woreczki strunowe. Jednak warto zostawić w nich trochę powietrza. Dzięki temu liście się nie przykleją.

kiedy zbierać jarmuż?
Canva / Jessica Kirk, Getty Images

Zobacz też: