Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Przestałam brać gorące kąpiele. Moja skóra odżyła na nowo!
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 11.11.2023 17:04

Przestałam brać gorące kąpiele. Moja skóra odżyła na nowo!

gorąca kąpiel
Canva / Thank you for your assistant, Getty Images

Gorące prysznice i rozluźniające długie kąpiele w wannie niosą ukojenie. Wiele osób myje się nawet 3 razy dziennie. U mnie było podobnie. Prysznic przed pracą, kąpiel po treningu i jeszcze jedna zaraz przed snem. Jednak czy gorące kąpiele są dla nas dobre?

Prysznic lub kąpiel to nieodłączny element każdego dnia dla wielu z nas. Chwila relaksu pod strumieniem ciepłej wody może zdziałać cuda po stresującym dniu. Jak to wpływa na naszą skórę?

Obsesja na punkcie czystości

Myjemy się coraz częściej. Latem chcemy pozbyć się potu i odświeżyć przed pracą lub zaraz po powrocie do domu. W tym czasie potrafimy brać kąpiele nawet 3 razy dziennie. Jesienią i zimą nie jest lepiej.

Nasi dziadkowie pamiętają czasy, w których gorąca kąpiel każdego dnia nie była możliwa. Z jednej strony dbanie o higienę w dzisiejszych czasach ma naprawdę sporo plusów. Jednak często zbyt długie prysznice i kąpiele szkodzą naszej skórze.

Kąpiąc się w gorącej wodzie, często używam też żeli i najróżniejszych kosmetyków, które mogą niszczyć naturalną barierę ochronną skóry. Jak prawidłowo powinna wyglądać kąpiel? Ile czasu spędzać pod prysznicem?

gorąca kąpiel
Canva / Karolina Grabowska

Co gorące kąpiele robią z naszą skórą?

Gorące kąpiele jesienią i zimą są kuszącą opcją po powrocie do domu. Jednak bardzo cierpi na tym skóra. Gorąca woda i żel pod prysznic lub inne środki myjące niszczą barierę hydrolipidową skóry. Jakie ma to konsekwencje?

Zbyt częste gorące kąpiele prowadzą do wysuszania się skóry i podrażnień. Szczególnie wrażliwe są osoby, które mają skłonność do alergii skórnych lub chorują na atopowe zapalenie skóry.

Gorące prysznice raz na jakiś czas to nic złego, jednak nie możemy z nimi przesadzać. Jak w takim razie powinna wyglądać kąpiel na co dzień? Wiele osób zdecydowanie przedłuża czas pod prysznicem lub w wannie.

Jak powinna wyglądać kąpiel?

Wannę z gorąca wodą lepiej zamienić na szybki prysznic. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 min, a woda nie może być ciepła. W czasie prysznica najlepiej korzystać z letniej wody i nie stać za długo pod strumieniem.

Prysznic powinien być szybki, a do mycia najlepiej używać naturalnych i delikatnych kosmetyków. Dzięki temu skóra nie ucierpi.

gorąca kąpiel
Canva / kboyd, pixabay

Zobacz też: