Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mój wuj sieje je jesienią. Tak użyźnia glebę w ogrodzie
Adam Moskal
Adam Moskal 24.09.2024 14:30

Mój wuj sieje je jesienią. Tak użyźnia glebę w ogrodzie

sianie nasion
Fot. Canva

Poplon, czyli rośliny wysiewane po głównych zbiorach, jest jednym z najlepszych sposobów na odżywienie gleby na jesieni. Czy wiesz jednak jakie rośliny warto w jego ramach posiać? W tym artykule dowiesz się więcej.

Jak przygotować poplon?

Wysiew poplonu to prosty proces. Te rośliny nie potrzebują dużej pielęgnacji, wystarczy pamiętać jedynie o regularnym podlewaniu. Najważniejsze jest, aby poplon nie zakwitł, ponieważ wtedy traci swoje właściwości. Przed zimą, rośliny należy przekopać razem z glebą, co pozwoli na lepsze rozkładanie materii organicznej​.

sianie nasion
Fot. Canva/sianie nasion
Babcia zdradziła mi, jak zimuje pelargonie. Wiosną jej kwiaty są nie do poznania

Najlepsze rośliny poplonowe na jesień

Łubin to jedna z najczęściej wybieranych roślin na poplon, ponieważ ma zdolność wiązania azotu z powietrza i przekazywania go do gleby. Łubin nie tylko poprawia strukturę ziemi, ale także wzbogaca ją w ten cenny pierwiastek, dzięki czemu jest idealny do odżywiania gleby​.

Gorczyca – szybko rosnąca roślina, którą można siać nawet do października. Gorczyca świetnie radzi sobie w trudnych warunkach, a jej korzenie spulchniają glebę. Dodatkowo ogranicza rozwój chorób glebowych oraz szkodników​.

Facelia to roślina miododajna, która nie tylko poprawia strukturę gleby, ale również przyciąga pożyteczne owady. Facelia nadaje się do każdego rodzaju gleby i dobrze sprawdza się na słabszych, piaszczystych glebach​.

Żyto jest doskonałe na ciężkie gleby. Jego system korzeniowy sięga głęboko w ziemię, co sprzyja lepszemu napowietrzaniu gleby. Żytu niestraszny mróz, więc można je wysiewać nawet późną jesienią.

 

Korzyści poplonu

Poplon nie tylko odżywia glebę, ale również pomaga w walce z chwastami, a także chroni ziemię przed erozją i utratą składników odżywczych. Jest to tania i skuteczna metoda regeneracji gleby, którą każdy ogrodnik może zastosować w domowych warunkach.

sianie nasion
Fot. Canva/sianie nasion
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10