Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Moja babcia od lat ma ją w ogrodzie. Roślina ma wiele niezwykłych właściwości i wygląda przepięknie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.07.2023 14:04

Moja babcia od lat ma ją w ogrodzie. Roślina ma wiele niezwykłych właściwości i wygląda przepięknie

Żywokost lekarski
Canva/alexander uhrin, Getty Images

Żywokost lekarski to niezwykle ciekawa roślina, która w naturze występuje na wielu łąkach. Moja babcia zna jej nieocenione właściwości. Jesteście ciekawi, do czego wykorzystuje tę roślinę? Poznajcie jej patent.

Żywokost lekarski – charakterystyka rośliny

Żywokost lekarski to roślina od wieków wykorzystywana w ziołolecznictwie i ogrodnictwie. Jej niezwykłe właściwości odżywiają zarówno rośliny, jak i organizm. Czyżby to polski, życiodajny korzeń żeń-szenia?

Wielorakość obliczy tej rośliny zwala z nóg, a mimo to żywokost lekarski bywa roślina niedocenianą. Warto zaznaczyć, że jest on prosty w uprawie. Moja babcia ma go w ogrodzie od wielu lat i ciągle korzysta z dobrodziejstw tej rośliny.

Żywokost lekarski kwitnie od maja do przełomu czerwca i lipca. Ma prześliczne, fioletowe kwiaty, które w dodatku pięknie pachną. Żywokost jest zjawiskową rośliną, którą musicie mieć w swoim ogrodzie.

Ogrodnicy masowo kupują je do ogrodów. Ślimaki i inne szkodniki boją się ich jak ognia Te urządzenia pożerają prąd. Wychodząc z domu, zawsze je wyłączaj

Żywokost lekarski – lekarstwo na choroby roślin

Moja babcia od lat robi z żywokostu opryski i gnojówkę. Żywokost dodaje także do domowego kompostu na podłoże pod pomidory i papryki. Przyspiesza ona namnażanie się próchnicy, dzięki czemu ubogaca kompost w cenne minerały.

Żywokost lekarski jest idealnym materiałem do przyrządzenia gnojówki. Wystarczy pociąć 1 kilogram żywokostu i zalać go 10 itrami wody. Po 2 tygodniach fermentacji i codziennego mieszkania preparatu jest on gotowy do użycia.

Babcia żywokost lekarski często wykorzystuje jako nawóz do roślin. W tym celu gnojówę rozcieńcza 1:10 z wodę i opryskuje rośliny raz w tygodniu. Gdy te zaatakowane są przez mszyce, leczy je tą samą gnojówką roztworze 1:5 z wodą.

żywokost.jpg
canva/alexander uhrin

Żywokost lekarski działa kojąco na skórę

Babcia domową uprawę żywokostu wykorzystuje również do przygotowania domowych specyfików przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ponieważ żywokost lekarski nie powinien być spożywany, a jedynie aplikowany na skórę, wykonuje z niego wywary.

W tym celu świeży korzeń żywokostu lekarskiego kroi na drobne kawałki i zalewa spirytusem i wodą w proporcji 1:1. Pojemnik szczelnie zamyka i odstawia na 2 tygodnie. Po tym czasie preparat jest gotowy do użytku. 

Babcia stosuje go przy wszelkich urazach. Żywokost koi i odżywia skórę. Niweluje siniaki, przyspiesza gojenie się nawet trudnych ran. Przynosi ulgę po poparzeniach słonecznych i opóźnia procesy starzenia. Wywaru nie może więc zabraknąć w każdej apteczce.