Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Moja kanapa nigdy nie była tak czysta. Piorę ją domowym sposobem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 10.12.2023 19:10

Moja kanapa nigdy nie była tak czysta. Piorę ją domowym sposobem

mycie kanapy
Canva / pixelshot

Kanapa to centralna miejsce w każdym salonie. Korzystamy z niej, kiedy przychodzą do nas goście. Odpoczywamy i spędzamy czas z bliskimi. Jednak co robić, gdy mebel przestaje dobrze wyglądać?

Meble tapicerowane z czasem zwyczajnie się brudzą. To nie oznacza, że spisujemy je wtedy na straty. Wystarczy kanapę wyczyścić i wcale nie jest do tego potrzebny specjalny odkurzacz parowy. Zdradzę, jak wyprać kanapę w prosty sposób.

Jak dbać o kanapę?

Kanapy używamy codziennie. Jest bardzo ważna w każdym domu, nawet jeśli to zwykły mebel. Jednocześnie jest elementem w salonie, który sprawia najwięcej trudności, jeżeli chodzi o czyszczenie.

Jeśli chcemy, żeby kanapa służyła nam przez lata, musimy pamiętać o jednej prostej zasadzie. Kiedy coś się na nią wyleje, musimy działać od razu. Dzięki temu nie powstaną na niej trudne do usunięcia plamy.

Mimo wszystko z czasem mebel może gorzej pachnieć i wyglądać. To znak, że czas go wyprać. Jednak jak zrobić to bez specjalnego odkurzacz? Wystarczą 2 składniki, a kanapa będzie jak nowa.

Projekt bez nazwy (12).jpg
Canva / pixelshot

Prosty sposób na czystą kanapę

Kanapę możemy wyczyścić w naprawdę prosty sposób. Wystarczy sok z cytryny i soda oczyszczona. Ta metoda działa u mnie za każdym razem. Mebel jest odświeżony i pięknie pachnie.

Mieszam szklankę sody oczyszczonej z 30 kroplami soku z cytryny i nanoszę na kanapę. Całość zostawiam na 3 godziny. Po tym czasie dokładnie odkurzam mebel. Natomiast na trudniejsze zabrudzenia mam inny sposób.

Tak usuniesz nawet trudne plamy z kanapy

Kiedy na kanapie mamy plamy z kawy, wina lub pomidorów sprawa nie jest taka prosta. Takie zabrudzenia znacznie trudniej usunąć. Jednak mimo wszystko jest to możliwe. Wystarczy połączyć ocet z wodą.

Ocet z wodą mieszam w proporcji 1:1. W takiej mieszance zanurzam ściereczkę i dokładnie czyszczę miejsca, w których są plamy. Trudne zabrudzenia znikną, a kanapa znów będzie dobrze wyglądać. 

Projekt bez nazwy (13).jpg
Canva / Freer Law, Getty Images

Zobacz także: