Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Moja wnuczka właśnie tak mrozi pietruszkę. Smakuje bosko nawet po 6 miesiącach
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 28.10.2023 13:50

Moja wnuczka właśnie tak mrozi pietruszkę. Smakuje bosko nawet po 6 miesiącach

 jak mrozić pietruszkę
Autor: Patrycja Grzebyk

Odrobina zieleniny w zimie jest na wagę złota. Oczywiście nadal możemy sporo warzyw, owoców i świeżych liści znaleźć w sklepie. Jednak nie ma to, jak natka pietruszki z własnego ogrodu. Jak ją zamrozić?

Natka pietruszki ma sporo wartości odżywczych. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do zup, ale też innych potraw. Wzbogaci naszą kuchnię jesienią. Zdradzę, jak mrozi ją moja wnuczka. 

Co takiego ma w sobie natka pietruszki?

Natka pietruszki ma mnóstwo witamin. Właśnie dlatego zawsze warto mieć ją pod ręką. Poza składnikami odżywczymi może nadać daniom wyjątkowego aromatu. Jakie witaminy znajdziemy w natce?

W natce pietruszki jest sporo witaminy C, E, A, K oraz witaminy z grupy B. Nie brakuje w niej tez żelaza, fosforu, potasu, błonnika oraz kwasu foliowego. Nać możemy zamrozić i cieszyć się nią przez całą zimę.

Natka pietruszki wzbogaci naszą dietę i pomoże przetrwać chłodniejsze miesiące. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w jej zapas na zimę. Jak prawidłowo ją mrozić? Podpowiedziała mi wnuczka.

 jak mrozić pietruszkę
Autor: Patrycja Grzebyk

Kiedy zbierać natkę pietruszki?

Do zamrożenia najlepiej sprawdzi się natka pietruszki z naszej działki. Możemy się w nią zaopatrzyć też u lokalnych producentów. Wtedy jest najlepsza. Jak zbierać natkę, którą mamy na działce?

Natkę pietruszki zbieramy w słoneczny dzień w południe. Najlepiej, jeśli zniknęły z niej już krople rosy. Naci nie należy zrywać po upałach i intensywnych deszczach. Traci wtedy walory smakowe i wartości odżywcze.

Do mrożenia nie nadaje się też nać, która kwitnie. Takiej nie zrywamy. Przed zamrożeniem należy ją dobrze umyć i osuszyć. Następnie natkę pietruszki kroimy. W czym ją najlepiej przechowywać?

W czym mrozić natkę pietruszki?

Natkę pietruszki możemy zamrozić w plastikowym pojemniku. Dobrym pomysłem jest też podzielenie jej na mniejsze partie i wsadzenie do woreczków. Moja wnuczka natkę mrozi w kostkach lodu i w razie potrzeby wrzuca do zup lub sosów.

Natkę pietruszki warto zużyć w ciągu zimy. Nie powinna znajdować się w lodówce dłużej niż przez 6 miesięcy.

 jak mrozić pietruszkę
Autor: Patrycja Grzebyk

Zobacz też:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10