DomekIOgrodek.pl
Mrówki faraona – domowe szkodniki

Marek BAZAK/East News

Mrówki faraona – domowe szkodniki

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Przysłowiowa pracowitość mrówek nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czasem bywają one prawdziwym problemem w naszych domach i mieszkaniach. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się mrówek faraona z Twojego otoczenia.

Mrówki faraona – pochodzenie i charakterystyka

Mrówki faraona, zwane inaczej faraonkami, to owady pochodzące najprawdopodobniej z Afryki, skąd też ich nazwa. Badacze wskazują na Egipt, jako miejsce, skąd mrówki faraona zostały przywiezione po raz pierwszy do Europy – było to prawdopodobnie w 1798 roku, kiedy Francuzi wracali z prowadzonej tam kampanii wojennej.

Kolonie tych owadów mogą składać się nawet z kilku milionów osobników, dlatego są tak uciążliwe dla ludzi. Mrówki faraona różnią się od siebie wielkością i kolorem, w zależności od pełnionej funkcji w kolonii:

 • Samce są czarne, z żółtawymi odnóżami i osiągają zaledwie 2 mm wielkości;

 • Robotnice są brązowo-rude i nieznacznie większe od samców, osiągają ok. 2,5 mm wielkości;

 • Królowe  są największe – do 4 mm długości, ich barwa jest ciemniejsza od robotnic.

Mrówki faraona posiadają charakterystyczne czułki, których ostatnie segmenty układają się w kształt buławki. Tak mikroskopijne rozmiary ułatwiają mrówkom faraonkom penetrację najmniej dostępnych miejsc i umożliwiają skrywanie się przed ludzkim okiem.

Mrówki faraona najchętniej zamieszkują miejsca, w których mają łatwy dostęp do pokarmu. Poszukują produktów bogatych w cukier i białko, ale chętnie zjadają wszystko, co napotkają na swojej drodze i co jest zdatne do spożycia.

Mrówki faraona w domu

Nasze domy i mieszkania stanowią dla mrówek faraona doskonałe schronienie – jest tutaj ciepło i sucho, a szpary i zakamarki umożliwiają bezpieczne schronienie. Również, a raczej przede wszystkim ze względu na preferencje smakowe, mrówki faraona upodobały sobie domy i mieszkania jako miejsca, gdzie najłatwiej o pożywny pokarm. Cukier, miód, mięso, słodycze, karma dla zwierząt – to wszystko stanowi dla nich łakomy kąsek.

Prócz żywności, mrówki faraona nie pogardzą martwymi owadami, odchodami zwierząt oraz larwami i jajami innych owadów.

W poszukiwaniu jedzenia, mrówki faraona niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze np. drewniane meble czy tkaniny. Kiedy już znajdą pokarm, oznaczają ścieżkę prowadzącą do niego swoimi feromonami, by nakierować pozostałe osobniki. W momencie, gdy pokarm w danym miejscu się skończy, ścieżka feromonowa zanika i mrówki zaczynają nowe poszukiwania.

Mrówki faraona bardzo często atakują również szpitale, gdzie żywią się krwią, płynami dożylnymi, wymiocinami etc., bez problemu przegryzając pojemniki na odpady. Mrówki faraona są niebezpieczne dla ludzi – owady te bardzo często przemieszczają się po pojemnikach na odpady, odpływach ściekowych i innych niehigienicznych miejscach, a następnie penetrują żywność, przenosząc niebezpieczne patogeny.

Jak zwalczyć mrówki faraona?

Pozbądź się mrówek faraona z Twojego otoczenia, stosując się do najważniejszych zasad:

 • Dbaj o czystość w mieszkaniu – brak pozostawionych resztek i odpadków, szczelnie zamknięte opakowania, przechowywanie owoców i warzyw w lodówce sprawi, że mrówki faraona nie będą miały łatwego dostępu do pożywienia.

 • Zabezpiecz i uszczelnij wszystkie miejsca, przez które mrówki mogą się przedostawać – a więc szpary w podłodze, otwory przy rurach itp.

 • Postaw naturalne odstraszacze – mrówki faraona nie lubią zapachu olejków eterycznych, cynamonu, a także kwaśnych smaków, np. cytryny.

 • Obniż temperaturę w domu – co doprowadzi do spadku aktywności mrówek lubujących się w cieple. Przy 14°C ich aktywność zanika zupełnie, ale jest to zbyt niska temperatura dla człowieka.

 • Zdecyduj się na profesjonalną dezynsekcję – specjalistyczne środki owadobójcze skutecznie usuną kolonie mrówek wraz z macierzystym mrowiskiem, by zapobiec ponownej inwazji.

Jeżeli problem występuje w bloku mieszkalnym, konieczne jest przeprowadzenie dezynsekcji w całym budynku, ponieważ mrówki faraona potrafią skutecznie ukrywać swoje siedliska. Dopiero zniszczenie całej kolonii gwarantuje sukces.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

 • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

 • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

 • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >